Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

"E-mailem też można wskazać przestępcę"

Jerzy Kowalski 04-09-2009, 13:47

Dla policji i prokuratury obojętne jest źródło oraz forma uzyskania wiadomości o popełnieniu przestępstwa. Natomiast samo zawiadomienie o przestępstwie może być złożone w każdej formie, także e-mailem - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej adwokat Maciej Gaca.

Zawiadomienie o przestępstwie może być według polskiego prawa złożone w każdej formie, czyli ustnie, telegraficznie, telefonicznie, pisemnie, a także przez internet, czyli e-mailem.

Po otrzymaniu takiego zawiadomienia policja zobowiązana jest niezwłocznie wydać postanowienie o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia śledztwa albo dochodzenia - tłumaczy na łamach Gazety Prawnej Maciej Gaca.

Niedopuszczalny jest zarówno brak aktywności organów ścigania w sytuacji uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa i niepodejmowanie czynności związanych np. z zabezpieczeniem dowodów oraz ustaleniem sprawcy. Niedopuszczalna jest również odmowa przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z powodu niemożności wykrycia sprawcy czy też obciążenia sprawami poważniejszymi.

Warto przy tym pamiętać, że obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu spoczywa na każdej osobie.

Pełna treść wywiadu w Gazecie Prawnej w artykule: "E-mailem też można wskazać przestępcę"

Jerzy Kowalski

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta Prawna