Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

e-Kasyna będą pomagać w zerwaniu z hazardem?

15-07-2014, 08:49

Usługi hazardowe online powinny udostępniać takie narzędzia jak limity wydatków i powinny ułatwiać swoim klientom zerwanie z uzależnieniem. Tak wynika z zaleceń Komisji Europejskiej przedstawionych wczoraj.

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska od kilku lat interesuje się hazardem online, ale dopiero wczoraj przyjęła zalecenie dotyczące takich usług. Komisja liczy na to, że na podstawie zalecenia państwa członkowskie zwiększą ochronę konsumentów korzystających z e-kasyn, zatroszczą się o nieletnich, zakażą nieodpowiedzialnej reklamy itd.

Limity wydatków i co jeszcze?

Oto zasady, jakie według Komisji Europejskiej powinny uwzględnić państwa członkowskie, tworząc przepisy dotyczące e-hazardu:

  • Osoby nieletnie nie powinny mieć możliwości korzystania z e-kasyn i nie powinny być narażone np. na reklamy stron hazardowych.
  • Proces rejestracji konta gracza powinien być tak skonstruowany, aby umożliwiał podanie wieku i szczegółów dotyczących tożsamości, do celów weryfikacji przez operatorów.
  • Gracze powinni otrzymywać narzędzia służące utrzymaniu hazardu pod kontrolą, np. możliwość ustalania limitu wydatków podczas rejestracji lub uzyskiwania komunikatów o wygranych i przegranych w czasie gry.
  • Gracze powinni mieć dostęp do telefonu zaufania.
  • Gracze powinni mieć możliwość łatwego wyjścia ze stron oferujących usługi hazardowe.
  • Reklama usług hazardowych online ma być odpowiedzialna, tzn. ma informować o zagrożeniach związanych z hazardem. Reklama nie powinna też zawierać bezpodstawnych stwierdzeń na temat szans na wygraną, zmuszać do uprawiania hazardu ani sugerować, że gry hazardowe rozwiązują kwestie społeczne, zawodowe, osobiste czy problemy finansowe.
  • Państwa członkowskie powinny zapewnić, aby odbyły się szkolenia dla pracowników operatorów usług hazardowych online mających kontakt z graczami, aby zrozumieli oni problematyczne kwestie związane z hazardem.
  • Państwa członkowskie mogą przeprowadzić kampanie informacyjne na temat usług hazardowych i związanych z nimi zagrożeń. Powinny również wyznaczyć właściwe organy regulacyjne w celu zapewnienia skutecznego monitorowania zgodności z zaleceniem.

zdjęcie
Hazard online
- fot. Shutterstock.com

Co dalej?

Państwa członkowskie zostały wezwane do powiadamiania Komisji o działaniach podjętych w celu wprowadzenia zalecenia w życie (w okresie 18 miesięcy od jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej). Komisja dokona oceny działań podjętych przez państwa członkowskie w ciągu 30 miesięcy od opublikowania zalecenia.

Według Komisji Europejskiej ok. 0,1-0,8 proc. populacji dorosłych cierpi na zaburzenia związane z hazardem, a dodatkowe 0,1-2,2 proc. wykazuje potencjalnie problematyczne zaangażowanie w gry hazardowe.

Sonda
Czy hazard online powinien być dozwolony w Polsce?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Zalecenia vs rzeczywistość

Unijne pomysły mogą wzbudzać mieszane uczucia. Z jednej strony trudno liczyć na to, że dostawcy usług hazardowych naprawdę włączą się do pomagania ofiarom hazardu. Z drugiej strony, gdyby udało się nakłonić dostawców e-kasyn do dostarczenia klientom pewnych narzędzi i informacji, z pewnością nie byłoby to złe.

Oczywiście z polskiego punktu widzenia wygląda to wszystko nieco inaczej, bo hazard przez internet jest u nas zakazany i rodzi to szereg problemów. Przede wszystkim państwo nie może całkowicie powstrzymać obywateli od grania, a jednocześnie nie może na tym zarobić. Państwo nie może też wpływać na kształt działalności, która jest z zasady nielegalna.

Więcej o hazardzie w DI


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *