Dziś świat ujrzy Windowsa 8... i kandydata na CEO Microsoftu

29-02-2012, 09:21

Dziś Microsoft powinien zaprezentować Windowsa 8 w wersji "Consumer Preview" - będzie to właściwie publiczna beta. Prezentacji dokona Steven Sinofsky, który stoi za sukcesem Windowsa 7 i według wielu komentatorów jest dobrym kandydatem na kolejnego szefa Microsoftu.

Windows 8 Consumer Preview będzie wersją nowego systemu Microsoftu przeznaczoną do publicznych testów. Powinna być zaprezentowana dziś, w czasie targów Mobile World Congress w Barcelonie. Microsoft zrezygnował z określenia "beta", aby podkreślić, że nowa wersja jest naprawdę gotowa na spotkanie z użytkownikiem końcowym.

Ta wersja Windowsa jest niewątpliwie przełomowa. Ma ona działać nie tylko na PC-tach, ale także na urządzeniach przenośnych z procesorami ARM. Trzeba jednak zaznaczyć, że przedstawiona dziś wersja wersja CP pozwoli na testowanie systemu tylko na PC-tach.

Nowa wersja Windowsa będzie miała nowy interfejs wzorowany na mobilnym systemie Windows Phone. Skorzystać na tym mogą deweloperzy, którym łatwiej będzie przenosić aplikacje mobilne na komputer. Użytkownicy będą mieli również dostęp do sklepu z aplikacji.

Jest tylko jeden problem - użytkownicy Windowsa już nie raz okazywali się oporni na rewolucyjne zmiany. Windows 8 będzie dla Microsoftu istotną próbą - firma musi dostosować swoje produkty do współczesnego rynku, ale musi też przekonać użytkowników, że wprowadzane zmiany nie będą przeszkadzały w codziennej pracy z komputerem.

Windows 8 ma być również systemem, który wprowadzi na tablety inny istotny dla Microsoftu produkt - MS Office. To jest dla Microsoftu wyzwanie, które niesie ze sobą szanse i zagrożenia. 

Czytaj: Nowy MS Office rozminie się z Windowsem 8?

Z nowym systemem może się wiązać jeszcze jedna wielka zmiana w Microsofcie. W Barcelonie prawdopodobnie wystąpi Steven Sinofsky, który jest postacią mało znaną poza kręgami technologicznymi, ale według wielu komentatorów jest kandydatem na kolejnego szefa Microsoftu.

To właśnie Sinofsky kierował ekipą, która "sprzątała bałagan po Windows Vista". Uważany jest za człowieka skrytego i zdecydowanego, który z reguły potrafi dostarczyć produkt na czas. Podobno wielu ludzi odeszło z Microsoftu z jego powodu, ale był to element procesu nazywanego w Microsofcie "sinofskizacją" - chodziło o wycięcie pośrednich warstw zarządzania pomiędzy szefem ekipy a pracownikami najniższego szczebla. Ich liczba jest teraz zmniejszona (zob. Reuters, Microsoft's next Steve: Windows boss faces biggest test oraz Business Insider, MEET THE NEXT CEO OF MICROSOFT: Steven Sinofsky Is The Heir Apparent).

Sonda
Czy Ballmer sprawdził się jako CEO Microsoftu?
  • tak, powinien dalej być szefem
  • tak, ale czas na zmianę
  • nie
wyniki  komentarze

Sinofsky ma techniczne korzenie, ale chce tworzyć oprogramowanie w duchu humanistycznym, które będzie mógł obsłużyć każdy. Uważa się go również za showmana, choć nie jest to człowiek urodzony do występów. Pod wieloma względami jest to człowiek inny niż Gates i Ballmer, ale podobno jest on w dobrych układach z poprzednim i obecnym CEO Microsoftu.

Windows 8 to poważne wyzwanie, ale jeśli system się sprawdzi, Sinofsky może zostać CEO Microsoftu. To wszystko oznacza, że firma zostanie wytrącona z dość bezpiecznego toru, na którym znajdowała się od lat. Nie jest prawdą, że Microsoft już upada pod naporem ciosów ze strony Google i Apple. Nadeszły jednak czasy, kiedy stało się jasne, że dominację Microsoftu można złamać.

Czytaj: Marka Microsoftu przekona do tabletów z Windowsem 8?


Następny artykuł » zamknij

Inwestorzy uwierzyli w HTC

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy