Dziewięć na dziesięć akcji, w które w 2020 r. inwestowali polscy klienci XTB to spółki notowane na GPW. Jedyną zagraniczną spółką w TOP10 była Tesla

11-01-2021, 13:40

Na koniec 2020 roku, klienci XTB w Polsce mieli dostęp do 4743 produktów inwestycyjnych, z czego 2509 stanowiły akcje, a kolejne 1848 CFD na akcje. W przypadku akcji, XTB oferuje dostęp do 17 rynków, z czego największym jest rynek amerykański (ponad 1300 spółek) oraz polski (282 spółki). Pomimo znacznie większej dostępności opcji inwestycyjnych na amerykańskim rynku jak chodzi o akcje, polscy klienci w znaczącej większości woleli inwestycje w rodzime firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Najpopularniejsze akcje w Polsce

W dziesiątce firm, w których akcje najwięcej zainwestowali Polacy, aż dziewięć firm jest notowanych na warszawskim parkiecie, a jedynym zagranicznym przedsiębiorstwem jest amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla. Trzy najpopularniejsze spółki są doskonale znane polskim inwestorom, a ich walory wzbudzały bardzo duże zainteresowanie właściwie od początku 2020 roku – są to CD PROJEKT SA, Biomed Lublin SA oraz Mercator Medical SA.

- W minionym roku uznaniem inwestorów w Polsce cieszyły się przede wszystkim największe pod względem kapitalizacji spółki z warszawskiego parkietu, a w szczególności te związane z nowymi technologiami. Niekwestionowanym liderem pod względem zainteresowania okazał się być CD Projekt, głównie ze względu na premierę gry Cyberpunk 2077. Pomimo wielu niedociągnięć w samej grze, Cyberpunk 2077 był hitem sprzedażowym, a pod pewnymi względami z rekordowymi wynikami. Warto również zwrócić uwagę na Allegro, czyli obecnie największą spółkę na GPW i lidera z branży e-commerce w Polsce. Ze względu na pandemię inwestorzy szukali również okazji w branży biotechnologicznej. Spółki takie jak Biomed Lublin czy Mercator Medical pozwoliły osiągać nawet kilkuset procentowe zwroty akcji - powiedział Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych w XTB.

Pełną listę dziesięciu najpopularniejszych akcji wśród klientów XTB w Polsce w 2020 roku prezentuje poniższa grafika:

 

TOP10 akcji w XTB w 2020 roku - Polska

 

Najpopularniejsze akcje w Europie

XTB oferuje prawdziwe akcje na 8 europejskich rynkach tj. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Czechach, Słowacji oraz w Polsce. W ujęciu powyższych rynków, klienci XTB inwestowali najczęściej w akcje CD Projekt SA, Tesla Inc. oraz Biomed Lublin SA. Również to zestawienie zdominowały polskie spółki – w europejskim TOP10 jest ich aż osiem.

- Polscy inwestorzy stanowią zdecydowaną większość inwestorów akcyjnych wśród klientów XTB. Wobec tego udział polskich spółek cieszących się największym zainteresowaniem wśród klientów XTB nie powinien dziwić. Niemniej, ze względu na globalną rozpoznawalność akcje CD Projekt cieszyły się dużą popularnością również na innych rynkach. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na zainteresowanie globalnymi spółkami technologicznymi. Szczególna uwaga przypadła producentom samochodów elektrycznych, czyli Tesli oraz Nio. Tesla w 2020 roku stała się największą spółką z branży motoryzacyjnej patrząc na kapitalizację. Z kolei chiński Nio zdobywa uznanie klientów ze względu na spore dostawy samochodów oraz ogromne inwestycje - dodał Michał Stajniak.

Pełną listę dziesięciu najpopularniejszych akcji wśród wszystkich klientów XTB w 2020 roku prezentuje poniższa grafika:

TOP10 akcji w XTB w 2020 roku - Europa

Uwaga! Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag xtbtag Polskatag inwestycjetag GPWtag Europatag akcje

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.