Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dyżurnet.pl: Internauci coraz częściej zgłaszają niebezpieczne treści w sieci

informacja prasowa 23-04-2014, 15:47

Prawie 2000 zgłoszeń dotyczących zamieszczania i rozpowszechniania nielegalnych treści w Internecie trafiło w I kwartale 2014 r. do zespołu Dyżurnet.pl, który jest jedynym w Polsce punktem kontaktowym przyjmującym zgłoszenia o nadużyciach w sieci.

robot sprzątający

reklama


Specjaliści z działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl sprawdzali w tym roku średnio po 640 zgłoszeń miesięcznie. To o 15 procent więcej niż w ubiegłym roku, wówczas trafiało do Dyżurnet.pl średnio 558 przypadków miesięcznie. – Od początku 2014 roku internauci znacznie częściej zgłaszali do Dyżurnet.pl nielegalne i niebezpieczne treści w internecie – mówi Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK. – Najwięcej przypadków naruszeń dotyczyło materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – dodaje.

- Musimy pamiętać, że żadne rozwiązania techniczne nie zastąpią pomocy i zainteresowania rodzica tym, co dziecko robi w sieci. Najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci w Internecie jest edukacja — mówi minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Między styczniem a marcem 2014 roku aż o 10 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2013, wzrosła liczba użytkowników sieci, którzy zdecydowali się podjąć działanie i zgłosić nielegalną aktywność zespołowi Dyżurnet.pl. Coraz częściej przekazywane są informacje o materiałach przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Tego typu treści zgłoszono o 8 procent więcej niż w roku ubiegłym (aż 310 incydentów na przestrzeni trzech miesięcy).

- W naszej ocenie wzrasta wśród użytkowników świadomość możliwych konsekwencji niewłaściwych i nielegalnych praktyk w sieci, ale także ich aktywność w przeciwdziałaniu internetowym nadużyciom – podkreśla Michał Chrzanowski. – Zaangażowanie i współpraca administracji publicznej, środowisk naukowych, edukacyjnych i opiniotwórczych sprzyja w dobie rewolucji cyfryzacyjnej podnoszeniu wiedzy użytkowników i budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego świata internetu – dodaje dyrektor Chrzanowski.

Jak informuje NASK, znacząco zwiększyła się także skuteczność działań podejmowanych przez zespół Dyżurnet.pl w odpowiedzi na przyjęte zgłoszenia. Do policji przekazano w ostatnim kwartale trzykrotnie więcej spraw niż w tym samym okresie roku 2013. Jeśli zaś chodzi o interwencje bezpośrednie - niemal 95 procent materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci zgłaszanych za pomocą anonimowego formularza Dyżurnet.pl znika z sieci w ciągu siedmiu dni, przy czym ponad 60 procent w czasie krótszym niż 48 godzin od podjęcia działań.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *