Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W dniach 17-18 marca 2010 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych”. W ciągu dwóch dni obrad blisko dwustu gości z kraju i z zagranicy dzieliło się doświadczeniami i wiedzą na temat sposobów pomocy osobom niepełnosprawnym.

robot sprzątający

reklama


Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych” była zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej oraz przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną TWP w Warszawie w ramach Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”.

W konferencji wzięło udział blisko 200 gości, wśród których znaleźli się pracownicy ośrodków pomocy społecznej, uczelni (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego), organizacji pozarządowych, jak również sami niepełnosprawni.

Konferencja była transmitowana na żywo za pośrednictwem internetu.

Najciekawsza część konferencji była związana z wymianą doświadczeń pomiędzy specjalistami z Polski zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi a gośćmi z zagranicy.

- Porównując doświadczenia polskie i zagraniczne, można zauważyć, że w dziedzinie ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym w naszym kraju wciąż pozostaje wiele do zrobienia - mówi dr Joanna Plak z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie. - W krajach zachodnich niepełnosprawni cieszą się większą swobodą działania niż u nas. W Austrii osoba głuchoniema może sama wezwać pomoc drogową, zamówić taksówkę lub jedzenie z dostawą do domu. Podnosi to komfort życia i umożliwia samodzielne funkcjonowanie. Jest to możliwe głównie dzięki odpowiednim rozwiązaniom systemowym na poziomie państwa, których w Polsce brakuje.

O metodach pomocy osobom niepełnosprawnym za granicą mówili m.in. Harry Spitzer, Sofia Martinsson i Maria Fitzka z organizacji WITAF. Podczas konferencji zwracano uwagę na to, że w Polsce ciężar pomocy jest przenoszony głównie na organizacje pozarządowe, natomiast za granicą taką pomocą zajmuje się państwo i samorządy. Organizacje społeczne nie są w stanie wpływać na rozwiązania systemowe w takim stopniu, jak instytucje państwowe, co negatywnie wpływa na skuteczność pomocy udzielanej potrzebującym.

Słuchając opinii uczestników, można było zauważyć, że rozwiązania systemowe i zaangażowanie administracji publicznej mogą być czasami ważniejsze od kwestii finansowych. Pomimo tego, że zarówno w Austrii, jak i w Polsce, ilość środków przeznaczanych na pomoc niepełnosprawnym jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, to niepełnosprawnym w Austrii żyje się łatwiej, głównie dzięki rozwiązaniom legislacyjnym.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych” była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E