Głównym wyzwaniem dla działów IT największych polskich firm jest mobilność i związane z nią ataki na urządzenia przenośne pracowników - wynika z badania Fortinetu. Świeżo opublikowany raport pokazuje, jak największe firmy w kraju podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem sieciowym i ochroną strategicznych danych.
reklama
Badanie „Duże przedsiębiorstwa w Polsce a bezpieczeństwo IT” Fortinet zrealizował w II kwartale 2014 r. przez Fortinet we współpracy z agencją PMR. W badaniu wzięło udział 166 respondentów odpowiedzialnych za zarządzanie budżetami na IT w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 pracowników, działających w pięciu głównych obszarach gospodarki: produkcja (71% badanych), handel (11%), energetyka (10%), logistyka (5%) i finanse (2%).
Z badania wynika, że największym wyzwaniem dla dużych przedsiębiorstw pod względem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznej sieci jest mobilność. Odpowiedziało tak 43% respondentów. Kolejne 11% wskazało na związany z mobilnością trend BYOD. Respondenci przyznają, że powszechne łączenie się z firmową siecią Wi-Fi za pośrednictwem prywatnych urządzeń pracowników (w modelu BYOD, jak i do celów prywatnych) stanowi dla nich prawdziwe wyzwanie i mocno utrudnia zabezpieczanie sieci. Ponad 1/3 badanych wskazała, że wyzwaniem są dla nich także wirtualizacja (38%) i chmura (35%). Co ciekawe, jedynie 4% ankietowanych jako wyzwanie postrzega przetwarzanie dużych zbiorów danych, czyli Big Data.
Jedynie co 10 badany wskazał, że spodziewa się wzrostu liczby ataków hakerskich powiązanych z konfliktem na Ukrainie. Jednocześnie wszyscy badani wskazywali, że administrowana przez nich sieć jest dobrze zabezpieczona przed atakami z zewnątrz.
Pytani o najbardziej niebezpieczne z obecnych zagrożeń, respondenci najczęściej wymieniali różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które dostaje się do sieci firmowej głównie przez komputery szeregowych pracowników (39%). W większości przypadków są to drobne incydenty, które chociaż chwilowo obciążają sieć firmową i są szybko usuwane. Do największych zagrożeń dla sieci administratorzy zaliczają również ataki na serwery firmowe (34%) czy ataki DDoS (30%).
Światowym trendem w dziedzinie bezpieczeństwa IT jest tworzenie urządzeń zawierających w sobie funkcje wielu pojedynczych modułów. Najbardziej popularne rozwiązania to UTM (ang. Unified Threat Management) i firewall nowej generacji (ang. Next Generation Firewall). Z badania wynika, że ponad 80% respondentów widzi korzyść z używania takich rozwiązań, wskazując na:
W trakcie badania respondentom zadano także pytanie, jakie rozwiązanie kupiliby, gdyby dysponowali nadprogramowym budżetem równym rocznym nakładom na bezpieczeństwo IT w ich firmie. 23% badanych odpowiedziało, że byłby to firewall, nie precyzując swojej odpowiedzi, natomiast łącznie 35% ankietowanych zainwestowałoby w rozwiązanie wielofunkcyjne z wbudowanym firewallem.
Z pełną treścią raportu „Duże przedsiębiorstwa w Polsce a bezpieczeństwo IT” można zapoznać się na stronie Fortinet (PDF, 17 str.).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|