Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Duże przedsiębiorstwa w Polsce a bezpieczeństwo IT - raport

13-09-2014, 10:09

Głównym wyzwaniem dla działów IT największych polskich firm jest mobilność i związane z nią ataki na urządzenia przenośne pracowników - wynika z badania Fortinetu. Świeżo opublikowany raport pokazuje, jak największe firmy w kraju podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem sieciowym i ochroną strategicznych danych.

robot sprzątający

reklama


Badanie „Duże przedsiębiorstwa w Polsce a bezpieczeństwo IT” Fortinet zrealizował w II kwartale 2014 r. przez Fortinet we współpracy z agencją PMR. W badaniu wzięło udział 166 respondentów odpowiedzialnych za zarządzanie budżetami na IT w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 pracowników, działających w pięciu głównych obszarach gospodarki: produkcja (71% badanych), handel (11%), energetyka (10%), logistyka (5%) i finanse (2%).

Mobilność nadal największym wyzwaniem

Z badania wynika, że największym wyzwaniem dla dużych przedsiębiorstw pod względem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznej sieci jest mobilność. Odpowiedziało tak 43% respondentów. Kolejne 11% wskazało na związany z mobilnością trend BYOD. Respondenci przyznają, że powszechne łączenie się z firmową siecią Wi-Fi za pośrednictwem prywatnych urządzeń pracowników (w modelu BYOD, jak i do celów prywatnych) stanowi dla nich prawdziwe wyzwanie i mocno utrudnia zabezpieczanie sieci. Ponad 1/3 badanych wskazała, że wyzwaniem są dla nich także wirtualizacja (38%) i chmura (35%). Co ciekawe, jedynie 4% ankietowanych jako wyzwanie postrzega przetwarzanie dużych zbiorów danych, czyli Big Data.

Największe wyzwania pod względem bezpieczeństwa

Konflikt na wschodzie bez wpływu na bezpieczeństwo

Jedynie co 10 badany wskazał, że spodziewa się wzrostu liczby ataków hakerskich powiązanych z konfliktem na Ukrainie. Jednocześnie wszyscy badani wskazywali, że administrowana przez nich sieć jest dobrze zabezpieczona przed atakami z zewnątrz.

Pytani o najbardziej niebezpieczne z obecnych zagrożeń, respondenci najczęściej wymieniali różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które dostaje się do sieci firmowej głównie przez komputery szeregowych pracowników (39%). W większości przypadków są to drobne incydenty, które chociaż chwilowo obciążają sieć firmową i są szybko usuwane. Do największych zagrożeń dla sieci administratorzy zaliczają również ataki na serwery firmowe (34%) czy ataki DDoS (30%).

Ataki, które stanowią największe zagrożenie

Wielofunkcyjne rozwiązania bezpieczeństwa coraz popularniejsze

Światowym trendem w dziedzinie bezpieczeństwa IT jest tworzenie urządzeń zawierających w sobie funkcje wielu pojedynczych modułów. Najbardziej popularne rozwiązania to UTM (ang. Unified Threat Management) i firewall nowej generacji (ang. Next Generation Firewall). Z badania wynika, że ponad 80% respondentów widzi korzyść z używania takich rozwiązań, wskazując na:

  • zwiększenie bezpieczeństwa danych (35%),
  • prostszą administrację (31%),
  • niższy koszt utrzymania (11%).

Korzyści z wykorzystania wielofunkcyjnych systemów zabezpieczeń

Gdybym miał nadprogramowy budżet na bezpieczeństwo IT, wybrałbym…

W trakcie badania respondentom zadano także pytanie, jakie rozwiązanie kupiliby, gdyby dysponowali nadprogramowym budżetem równym rocznym nakładom na bezpieczeństwo IT w ich firmie. 23% badanych odpowiedziało, że byłby to firewall, nie precyzując swojej odpowiedzi, natomiast łącznie 35% ankietowanych zainwestowałoby w rozwiązanie wielofunkcyjne z wbudowanym firewallem.

Nadprogramowy budżet na bezpieczeństwo IT

Z pełną treścią raportu „Duże przedsiębiorstwa w Polsce a bezpieczeństwo IT” można zapoznać się na stronie Fortinet (PDF, 17 str.).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Fortinet