Drukowanie 3D pokonało grawitację! Można drukować na ścianie i w bok - wideo

10-06-2013, 12:28

Drukarka 3D tworząca kształty we wszystkich kierunkach, a nie tylko z dołu do góry, powstała w ramach projektu Mataerial. W chwili obecnej to raczej ciekawostka, ale z ogromnym potencjałem.

Drukarka 3D stworzona w ramach projektu Mataerial to dzieło dwóch inżynierów - Petra Novikova i Sašy Jokić. Drukarka ta korzysta z metody, która została szumnie nazwana antygrawitacyjnym modelowaniem obiektów. Jej twórcy złożyli już wniosek o przyznanie patentu. 

Słowo "antygrawitacja" może wprowadzać zamęt. Chodzi o to, że ta drukarka nie musi współpracować z grawitacją, aby drukować. Większość drukarek 3D tworzy kształty poprzez nakładanie kolejnych warstw na płaskie powierzchnie, ułożone poziomo. Inaczej jest z drukarką Mataerial, która drukuje jakby "w powietrzu", w dowolnym kierunku - w bok, w dół itd.

Drukarka korzysta ze specjalnego tworzywa utwardzającego się na powietrzu, a prędkość drukowania jest zsynchronizowana z tempem utwardzania materiału. Można więc tworzyć struktury wiszące, drukując je na ścianie lub na suficie. Oczywiście ta drukarka narzuca materiał, ale możliwe jest stosowanie dowolnych kolorów. 

Film poniżej pokazuje drukarkę w akcji. Co istotne, tempo filmu zostało przyśpieszone trzykrotnie, a więc w rzeczywistości nie jest aż tak efektowne. Niemniej trzeba przyznać, że takie drukowanie jest prawdziwie trójwymiarowe i kolejne prace nad tą techniką mogą przynieść niezwykłe efekty.

Mataerial Introduction from Mataerial on Vimeo.

Coraz częściej słyszymy o nietypowych drukarkach 3D, które mogą być publicznymi automatami albo istnymi ozdobami biurka. Warto też poczytać o drukarce 3D do wytwarzania jedzenia, którą naprawdę interesuje się NASA.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031