Drukowanie 3D pokonało grawitację! Można drukować na ścianie i w bok - wideo

10-06-2013, 12:28

Drukarka 3D tworząca kształty we wszystkich kierunkach, a nie tylko z dołu do góry, powstała w ramach projektu Mataerial. W chwili obecnej to raczej ciekawostka, ale z ogromnym potencjałem.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Drukarka 3D stworzona w ramach projektu Mataerial to dzieło dwóch inżynierów - Petra Novikova i Sašy Jokić. Drukarka ta korzysta z metody, która została szumnie nazwana antygrawitacyjnym modelowaniem obiektów. Jej twórcy złożyli już wniosek o przyznanie patentu. 

Słowo "antygrawitacja" może wprowadzać zamęt. Chodzi o to, że ta drukarka nie musi współpracować z grawitacją, aby drukować. Większość drukarek 3D tworzy kształty poprzez nakładanie kolejnych warstw na płaskie powierzchnie, ułożone poziomo. Inaczej jest z drukarką Mataerial, która drukuje jakby "w powietrzu", w dowolnym kierunku - w bok, w dół itd.

Drukarka korzysta ze specjalnego tworzywa utwardzającego się na powietrzu, a prędkość drukowania jest zsynchronizowana z tempem utwardzania materiału. Można więc tworzyć struktury wiszące, drukując je na ścianie lub na suficie. Oczywiście ta drukarka narzuca materiał, ale możliwe jest stosowanie dowolnych kolorów. 

Film poniżej pokazuje drukarkę w akcji. Co istotne, tempo filmu zostało przyśpieszone trzykrotnie, a więc w rzeczywistości nie jest aż tak efektowne. Niemniej trzeba przyznać, że takie drukowanie jest prawdziwie trójwymiarowe i kolejne prace nad tą techniką mogą przynieść niezwykłe efekty.

Mataerial Introduction from Mataerial on Vimeo.

Coraz częściej słyszymy o nietypowych drukarkach 3D, które mogą być publicznymi automatami albo istnymi ozdobami biurka. Warto też poczytać o drukarce 3D do wytwarzania jedzenia, którą naprawdę interesuje się NASA.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.