Drony dobre na wszystko: jak wybrać właściwy model?

16-12-2015, 11:23

Do filmowania, zabawy, a może do wyścigów? Dobrze wybrany model drona pozwoli nam na wiele - podpowiadamy czym się kierować podczas zakupów, by w pełni wykorzystać możliwości tej sprytnej maszyny.

Niezależnie od tego, czy jesteście prawdziwymi łowcami gadżetów, czy po prostu czujecie, że dron to idealna maszyna usprawniająca waszą pracę, jeśli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z tymi urządzeniami możecie czuć się zagubieni. Maszyny dostępne na polskim rynku potrafią różnić się konstrukcją, ciężarem, udźwigiem, sposobem programowania i kontrolowania przelotu. O czym warto wiedzieć, zanim kupimy naszego pierwszego drona?

Dlaczego dron a nie pojazd sterowany radiem?

Zdecydowana większość latających dronów do unoszenia się i przemieszczania wykorzystuje te same zasady aerodynamiki, co zdalnie sterowane modele. Czasem możemy też  zauważyć pilotów dronów, którzy stojąc z kontrolerem, lub telefonem w ręku zmieniają trasę przelotu pojazdu.  Czym więc różnią się te dwa typy urządzeń?

Różnice konstrukcyjne i wizualne nie są w tym przypadku tak istotne, jak te wynikające ze sposobu pilotowania. Drony to bezzałogowe pojazdy autonomiczne, których trasę można w całości lub częściowo zaprogramować przed startem, ich ruchem sterować można za pomocą komputera lub urządzeń mobilnych. W przypadku modeli sterowanych radiem nie ma mowy o wcześniejszym programowaniu lotu, całość operacji przeprowadzana jest w czasie rzeczywistym, a operator na każdym etapie lotu opowiada za trasę i koryguje parametry na bieżąco.

Jeden pojazd, dużo opcji

Skupiamy się na lotach, bo to obecnie najpopularniejsza forma wykorzystania dronów, warto jednak pamiętać, że już na etapie formy przemieszczania się możemy wyróżnić drony pływające, jeżdżące i latające. Wśród tych ostatnich dostępne są różne rodzaje statków powietrznych - tu najczęściej linia podziału przebiega tam, gdzie podawana jest liczba śmigieł.

Tricopter - dron trójśmigłowy. Opanowanie bezpiecznego lotu i lądowania wymaga od pilota dużej wprawy, tym bardziej, że trzy silniki napędzające trzy śmigła muszą mieć dużą moc. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na początek przygody z dronami.

Quadrocopter – to dron wyposażony w cztery śmigła. Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze modele, stanowią rozsądny wybór dla początkujących operatorów drona. Zaletą jest stosunkowo niski koszt produkcji, przyzwoity udźwig, nienajgorsza sterowność. Jeśli uda się wam opanować quadrocopter możecie mieć pewność, że z bogatszymi dronami wielowirnikowymi też sobie poradzicie.

Hexacopter – sześć silników, sześć śmigieł, więcej mocy i więcej bezpieczeństwa. Hexacoptery to popularne modele wśród tych pilotów, którzy chcą spróbować swoich sił w powietrznej fotografii. Dzięki aż sześciu silnikom mają większy udźwig, a co za tym idzie możemy do nich doczepić swój aparat fotograficzny albo kamerę i przygotowywać wymarzone materiały.

Hexacoptery mogą latać wyżej i szybciej niż quadrocoptery, a jeśli nawet jeden, czy dwa silniki ulegną awarii, wciąż możemy bezpiecznie wylądować. Wadą hexacopterów jest wyższa cena zakupu i eksploatacji, części wymienne kosztują odpowiednio więcej, niż w przypadku quadrocopterów. Większy jest też rozmiar, oraz waga.  co sprawia, że nie zawsze możemy naszym dronem polecieć tam, gdzie byśmy chcieli.

Octocoptery – osiem silników, osiem wirników, doskonała stabilizacja w locie, wysoka odporność na niesprzyjające warunki pogodowe. To idealny dron do wyścigów, wykonywania profesjonalnych zdjęć i filmów z lotu ptaka. Octocoptery są jednocześnie najdroższymi dronami w tej grupie. Dużą wadą octocopterów nie jest ich cena, ani rozmiary, a baterie - konkretnie zaś długość lotu na jednym ładowaniu.

Wyżej, dalej, dłużej!

Silniki to nie wszystko, wybierając drona powinniśmy brać pod uwage także inne opcje. Na początek polecamy uważnie sprawdzić wagę i udźwig maksymalny  pojazdu. Od tego jak będzie lekki, zależy to, czy będziemy mogli latać w wyznaczonych strefach bez pozwolenia, a jeśli chcemy do niego doczepić kamerę lub aparat - musimy przede wszystkim wiedzieć, czy nasz latający pojazd poradzi sobie z tym ciężarem.

Równie ważną cechą jest wspomniana już nieco wyżej żywotność baterii. Kupując drona zawsze pytajmy o to, jak długo będzie latać na jednym ładowaniu, oraz jak szybko trwa ponowne przywrócenie go do życia po rozładowaniu. Czy ma opcje wymiany baterii?

Kolejne przydatne informacje - maksymalna wysokość lotu. Dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, czy nasz dron stanowi realne zagrożenie dla samolotów itp. Zanim kupimy drona sprawdźmy także, czy jest sens inwestować w pojazd z wbudowanym sprzętem foto/video, czy nie lepiej kupić drona z gimbalem do podczepiania własnych aparatów i kamer.

Dodatkowe diody, system operacyjny, oraz - w przypadku dronów z wbudowanym sprzętem audio/wideo - informacja o parametrach tego sprzętu to także istotne kwestie.  Przydatna będzie informacja jaki typ silników zastosowano - dzięki temu możemy w łatwy sposób wyszukać w internecie dodatkowe informacje o eksploatacji silników i dowiedzieć się, jak szybko będziemy musieli zainwestować w podzespoły. Dobrze by było, gdyby sprzęt był wodoodporny i przyzwoicie znosił wstrząsy. Oprócz informacji o możliwościach sterowania, wymaganym oprogramowaniu, oraz dodatkowych wbudowanych trybach lotu, powinniście sprawdzić jakie czujniki posiadać będzie wasz upatrzony dron.

Magnetometr - do badania zmian pola magnetycznego, co pomaga określić kierunek lotu

Czujniki ultradźwiękowe - do pomiaru wysokości względnej

Akcelerometr - do pomiaru prędkości

Żyroskop - do pomiaru wysokości

Jeśli planujecie wykorzystywać drona w celach zarobkowych: na przykład kręcić filmy, robić zdjęcia i sprzedawać je - potrzebujecie zezwolenia na lot. Jeśli zamierzacie filmować grupę osób, która uczestniczy w zorganizowanym wydarzeniu, nie musicie posiadać dodatkowych pozwoleń od uczestników, sam fakt udziału w imprezie masowej jest formą wyrażenia zgody na utrwalanie i publikowanie wizerunku. Jeśli kadrujecie zdjęcia tak, by widać było całą grupę, a nie pojedyncze osoby - także nie musicie dopełniać dodatkowych formalności. W innym wypadku dobrze by było, gdybyś posiadał zgodę danej osoby na rozpowszechnianie jej wizerunku.

Lot dronem o ciężarze powyżej 25 kg także wymaga dodatkowego zezwolenia. Jeśli pilot nie zamierza utrzymywać drona w swoim polu widzenia - także powinien  wystąpić uprzednio o pozwolenie na lot i przedłożyć trasę przelotu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Jeśli jesteście dronowymi debiutantami  zacznijcie jednak od najprostszych spraw: sprawdźcie, czy teren, na którym planujecie lot jest poza strefą kontrolowaną, czy nie ma tam dużych przeszkód naturalnych. Nie bójcie się myśleć o kolejnych krokach, ale pamiętajcie o konsekwencjach swoich działań. Choć drony są coraz nowocześniejsze i coraz lepiej wyczuwają zagrożenia, konsekwencje szkód wyrządzonych przez ich niewłaściwe “zachowanie” w powietrzu wciąż ponosi pilot.

infografika nokaut abc dronów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Nokauttag infografikatag dronytag ABC dronów
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: