Drogie przelewy bankowe - uwaga na pułapki

redakcja 27-04-2010, 23:00

Opłaty za przelew systematycznie spadają, szczególnie dotyczy to kont internetowych. Jedną z ich największych zalet są właśnie znikome opłaty za przelew. Jednak banki nie składają broni i zastawiają sprytne pułapki na nieostrożnych. Za przelew możemy słono zapłacić - ostrzega serwis Alertfinansowy.pl.

Konta oszczędnościowe

Pierwszą pułapką, jeśli chodzi o przelewy, okazują się być konta oszczędnościowe. Banki boją się zbyt częstego wyciągania kapitału z kont oszczędnościowych. Stąd wprowadzone opłaty za przelewy, które mogą sięgnąć nawet 20 zł (konto oszczędnościowe a la lokata w BZ WBK). Sporo zapłacimy również za przelew z Rachunku Mocno Oszczędzającego w Polbanku (10 zł) i z konta Sezam Oszczędzam w Banku BPH (7,99 zł).

Oczywiście w większości banków nie zapłacimy nic za jeden lub więcej przelewów w miesiącu na inne konto w tym samym banku. Tym samym banki zmuszają klientów do założenia u siebie konta, za które mają nadzieję inkasować od nas minimum kilka złotych za ich prowadzenie.

Przelewy w oddziale banku

Najdrożej za osobiste zlecenie przelewu z konta osobistego w oddziale banku każe sobie płacić Deutsche Bank – 10 zł (konto dbNET). Drugi w stawce jest Raiffeisen Bank z niewiele niższą kwotą, bo 9,99 zł, a razem z nim Citibank Handlowy z tą samą opłatą (internetowe Citi Direct). W kontach osobistych Getin Noble Banku i ING opłata wynosi 9 zł, a w Sezam Direct (BPH) 8,99 zł. Niewiele lepszy pod tym względem jest Lukas Bank, w którym będąc posiadaczem konta e-lukas (internetowego!) będziemy musieli za tę przyjemność zapłacić 8 zł.

Jeśli przyjrzymy się tym opłatom z szerszej perspektywy, okaże się, że najdrożej za zlecenie przelewu w oddziale zapłacą posiadacze kont internetowych. Najwyraźniej w ten sposób banki chcą zrekompensować sobie tańsze opłaty za konta internetowe.

Ile zapłacimy za przelew przez telefon?

Przelewy telefoniczne są gdzieś po środku stawki, czyli pomiędzy tanimi przelewami internetowymi, a znacznie droższymi przelewami dokonanymi w oddziale banku. W większości opłata za przelewy zlecone drogą telefoniczną oscyluje od 2 do 4 zł.


Źródło: Alertfinansowy.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag pułapkitag przelewytag BFISStag banki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930