DRM od Microsftu znów trzeba łatać
W internecie pojawiło się nowe narzędzie pozwalające na obejście zabezpieczeń DRM od Microsoftu. Działa ono nie tylko na Windows XP i Vista, ale także na odtwarzaczu Zune.
Narzędzie o nazwie FairUse4M zostało opublikowane na forum Doom9 przez użytkownika posługującego się pseudonimem Divine Tao. Jest to właściwie ulepszona wersja programu opublikowanego wcześniej na tym samym forum przez użytkownika Viodentia.
Trzecia wersja programu jest łatwa w użyciu i korzysta graficznego interfejsu z udogodnieniem przeciągnij-i-upuść. Osoby dyskutujące na forum potwierdziły, że narzędzie działa.
FairUse4M ma w założeniach umożliwiać użytkownikom usunięcie zabezpieczeń DRM, dzięki czemu będą mogli oni tworzyć kopie zapasowe zakupionych przez nich utworów i przenosić je na inne urządzenia lub nośniki. Oczywiście można go użyć także w celach pirackich.
Przedstawiciele Microsoftu nie są zdziwieni ani zaskoczeni. Jonathan Usher powiedział agencji Associated Press, że jego firma od początku wiedziała, że technologia DRM będzie podatna na takie ataki. Usher nie potrafił powiedzieć jak szybko Microsoft załata swoje rozwiązania DRM, ale był pewien, że stanie się to zanim wytwórnie nagraniowe stracą cierpliwość.
Narzędzie służące do omijania technologii DRM od Microsoftu ukazało się po raz ostatni we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy koncern z Redmond wypuścił łatkę w ciągu kilku dni. Szybka reakcja firmy zwróciła uwagę komentatorów którzy zauważyli, że Microsoft nie działa tak szybko, gdy upublicznione zostaną groźne luki bezpieczeństwa np. w systemie Windows. Mówiono, że firma najwyraźniej bardziej boi się gniewu wytwórni nagraniowych niż własnych klientów.
Pierwsza wersja FairUse4M pojawiła się w kwietniu ubiegłego roku. Microsoft usiłował wtedy sądownie ścigać autora programu, ale nie udało się go zidentyfikować.
Tak dużych problemów z DRM nie ma już sklep iTunes prowadzony przez Apple. Jest to najpewniej zasługa tego, że w tym sklepie można już kupić muzykę bez uciążliwych dla zwykłych użytkowników zabezpieczeń antypirackich.