Dowód osobisty czy odpis załatwisz w dowolnym urzędzie - niebawem rusza SRP

12-02-2015, 14:53

System Rejestrów Państwowych (SRP) połączy rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Oznacza to pewne pozytywne zmiany z punktu widzenia obywatela.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wdrożenie nowego Systemu Rejestrów Państwowych miało nastąpić wraz z początkiem tego roku. Zostało przesunięte o dwa miesiące, co nie było może powodem do radości, ale z drugiej strony mogło zapobiec katastrofie. System prawdopodobnie ruszy bez dalszych opóźnień, a więc 1 marca. Co to zmieni dla obywatela?

Jeden system zamiast wielu lokalnych 

Do tej pory każda gmina pracowała na odrębnym systemie, tzn. urzędnicy nie mieli dostępu do wszystkich danych zawartych m.in. w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mieli dostęp do informacji o mieszkańcach gminy. Z tego właśnie powodu, jeśli chciało się wyrobić dowód osobisty, trzeba było stawić się w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Informacje wprowadzane w systemach lokalnych trafiały z opóźnieniem do centralnego zbioru PESEL, a instytucje takie jak ZUS czy NFZ otrzymywały je z jeszcze większym opóźnieniem.

SRP ma sprawić, że urzędnicy będą mieli dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych. Dlatego możliwe będzie załatwianie prostych spraw urzędowych w dowolnej gminie oraz (części z nich) online. Dzięki integracji rejestrów procedury powinny być dużo łatwiejsze - zamiast dostarczać góry dokumentów wystarczające będzie podanie numeru PESEL.

Od strony praktycznej będzie to wyglądać tak, że urzędnicy będą pracowali w aplikacji ŹRÓDŁO. To prosty program do przetwarzania danych gromadzonych w SRP. Aplikacja  zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim uprawnionym podmiotom (np. gminom oraz urzędom wojewódzkim). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że aplikacja gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych.

Poczekalnia
Robert Kneschke / Shutterstock.com

Koniec z podróżami po papierki

Dzięki temu wszystkiemu dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w wybranym, najbliższym urzędzie. MSW zapowiada też, że planuje uruchomienie w całym kraju możliwości sprawdzenia przez internet, czy dowód jest już gotowy do odbioru. Obecnie taką usługę oferują tylko niektóre gminy w oparciu o lokalne aplikacje.

Sonda
Czy musiałeś choć raz w życiu pokonać ponad 100 km, żeby dostać potrzebny dokument?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Nie da się ukryć, że ogromnym ułatwieniem będzie możliwość uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego w dowolnym mieście. Obecnie niektórzy obywatele są zmuszani do pokonywania setek kilometrów, aby dotrzeć do właściwego urzędu i uzyskać np. akt urodzenia. Trzeba się stawić w godzinach pracy urzędu, więc w praktyce trzeba brać urlop na takie okazje. 

W sprawach załatwianych w urzędach stanu cywilnego odpisy nie będą już potrzebne. Niektóre akty stanu cywilnego, które do tej pory miały postać papierową, będą przenoszone do systemu stopniowo, np. przy okazji dokonania zmian w akcie lub żądania wydania odpisu. W praktyce obywatel nadal może udać się do dowolnego urzędu i poprosić o odpis. Będzie musiał zaczekać na dokument kilka dni, ale nie będzie musiał jechać do innego miasta. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.