Domena .pl rośnie najszybciej w Europie

07-09-2011, 21:39

Rejestr krajowej domeny .pl powiększył się w II kwartale 2011 r. o ponad 70 tys. nazw - wynika z analizy przeprowadzonej przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Dynamika tego wzrostu jest najwyższa wśród państw Unii Europejskiej. 20 lat od podłączenia Polski do sieci w domenie .pl funkcjonują ponad 2 miliony nazw.

Kolejny kwartał pokazuje, jak szybko rozwija się polski internet. Na koniec pierwszego półrocza 2011 r. w domenie .pl było zarejestrowanych 2 137 522 nazw – co oznacza, że od początku kwietnia do końca czerwca pojawiło się 70 469 nowych wpisów. Dynamika wzrostu liczby nazw domeny .pl wyniosła 1,38 proc., co daje Polsce pozycję lidera wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, gdzie zarejestrowano 1,25 proc. nowych nazw, natomiast trzecia jest Portugalia (1,19 proc.).

Sonda
Posiadasz przynajmniej jedną domenę .pl?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

W polskim rejestrze, który został ustanowiony w 1990 r., znajdują się obecnie ponad 2 miliony nazw. Pierwsze domeny pojawiły się w 1991 r. i należały głównie do uczelni wyższych: „fuw.edu.pl", „astrouw.edu.pl", „camk.edu.pl", „uw.edu.pl", „iiuj.edu.pl", „uj.edu.pl", „cyf-kr.edu.pl”. W 1995 r. zarejestrowanych było 91 nazw, 5 lat później – prawie 90 tys., a w 2005 r. – niecałe pół miliona. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

- Polski rejestr jest najbardziej dynamiczny w całej Europie i to pokazuje, że ma jeszcze duże możliwości rozwoju. Spośród 800 tys. abonentów nazw domeny .pl około 63 proc. to przedsiębiorcy, a biorąc pod uwagę, że jest ich w Polsce kilka milionów, to znaczna część nie ma jeszcze zarejestrowanej swojej nazwy domeny – mówi Artur Piechocki, Kierownik Działu Domen NASK. W perspektywie najbliższych kilku lat dodatkowym elementem wzrostu może okazać się rejestracja nazw domeny przez osoby fizyczne – podkreśla Piechocki.

>> Czytaj też: Domeny porno bez nazwisk znanych osób

Dynamika wzrostu ilości rejestracji domen
fot. NASK - Dynamika wzrostu ilości rejestracji domen
Nazwy w domenie .pl są rejestrowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), która jest instytutem badawczym. Rejestracja odbywa się głównie za pośrednictwem partnerów – obecnie niemalże 180. Oprócz zwykłych rejestracji mogą oni zamawiać tzw. opcje, które polegają na uzyskaniu pierwszeństwa do nazwy domeny w sytuacji, gdy powróci ona do puli nazw domeny wolnych do rejestracji. Okres pierwszeństwa wynosi 3 lata. Rejestrujący mogą również skorzystać z możliwości dwutygodniowego testowania danej domeny pod kątem ruchu i przydatności do celów wyznaczonych przez abonenta.

Tempo, w jakim pojawiają się nowe nazwy, daje szansę na prześcignięcie Włochów, którzy są na czwartym miejscu w rankingu europejskich rejestratorów (2 208 854 rejestracji). Równie ważny jest wzrost jakości usług oferowanych przez NASK, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie planuje się uruchomienie rozwiązania bazującego na protokole DNSSEC. Zapewni to autoryzację źródeł danych (serwerów DNS), dzięki którym będzie można skuteczniej zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami, jak np. phishing (czyli podszywanie się pod oryginalną witrynę internetową).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy