Polska, Republika Czeska i Słowacja podzielą między sobą dodatkowy 1 mld euro z funduszy strukturalnych w latach 2011-2013. Środki zostaną równomiernie rozłożone na lata 2011-2013, co oznacza 336 mln euro do podziału rocznie. Ten dodatek jest bezpośrednim wynikiem wyższego niż przewidywano wzrostu gospodarczego w tych krajach.
W porozumieniu międzyinstytucjonalnym między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską w sprawie perspektywy finansowej na lata 2007-2013 zakładano automatyczne dostosowania dla krajów, których PKB odbiegał łącznie o ponad 5 proc. w latach 2007-2009 od prognoz, do których odnoszono się przy sporządzaniu perspektywy.
Wzrost gospodarczy w Polsce we wspomnianym okresie wyniósł o 8 proc. więcej niż zakładano w prognozie, natomiast w Słowacji i w Republice Czeskiej wynosił on odpowiednio o 10,8 proc. i 7,5 proc. więcej.
Zdaniem Johannesa Hahna, komisarza odpowiedzialnego za kwestie polityki regionalnej, wyższy niż przewidywano wzrost gospodarczy w Polsce, Republice Czeskiej i na Słowacji zawdzięcza się m.in. środkom przyznanym tym trzem krajom z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Dla komisarza Hahna jest to wyraźny dowód na to, że unijna polityka spójności przyczynia się do wzrostu gospodarczego w krajach, które z jej środków korzystają.
Środki zostaną równomiernie rozłożone na lata 2011-2013, co oznacza 336 mln euro do podziału rocznie. Każdy ze wspomnianych krajów otrzyma kwotę proporcjonalną do swojego pierwotnego przydziału w ramach poddziału 1B perspektywy finansowej (polityka spójności). W ciągu trzech lat Polska dostanie z Funduszy Europejskich dodatkowe 633 mln euro, Republika Czeska 237 mln euro, a Słowacja 138 mln.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*