Doceniono polski system dla osób niedowidzących oparty na SI

12-06-2019, 20:03

Toucan Eye – innowacyjne urządzenie dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku – otrzymało Nagrodę Związku Banków Polskich i Fundacji „Promyk Słońca”. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpiło 11 czerwca 2019 r. podczas XIV Kongresu Gospodarki Elektronicznej w Warszawie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nagroda Związku Banków Polskich i Fundacji „Promyk Słońca” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w obszarze rozwoju nowych technologii, wspierających osoby niepełnosprawne. W tym roku po raz trzeci przyznano to honorowe wyróżnienie.

Rozwiązanie Toucan Eye zostało docenione za nowatorstwo, kontekst prospołeczny oraz wspieranie zasad dostępności. Produkt wpływa na poprawę jakości życia osób niedowidzących i umożliwia im udział w życiu społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Widzieć i rozumieć więcej

System umożliwia odczytywanie napisów znajdujących się w przestrzeni publicznej – pozwala dojrzeć w otoczeniu to, co dotychczas było dla nich niemożliwe do zidentyfikowania.

Jak wyjaśnia inż. Krzysztof Bork-Ceszlak, szef zespołu programistów pracujących nad zaawansowanym algorytmem sztucznej inteligencji Toucan Eye, rozwiązanie składa się z bezprzewodowej słuchawki, wyposażonej w miniaturową kamerę oraz mieszczącego się w kieszeni minikomputera wielkości smartfona. To w nim dokonuje się cała magia – dochodzi do analizy obrazu z kamery, odczytania danych oraz przetworzenia ich na dźwięk, czyli precyzyjnych komunikatów głosowych, które docierają do użytkownika. 

Urządzenie znajduje się obecnie w końcowej fazie prac badawczo-rozwojowych. Jego premiera nastąpi pod koniec 2019 roku. Pomysłodawcą i autorem urządzenia jest gdańska spółka technologiczna Toucan Systems. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie zostało uzyskane w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o nazwie Szybka Ścieżka. Wartość projektu to 5 283 852,75 zł, zaś wartość dofinansowania wynosi 3 948 795,03 zł.

Źródło: Toucan Systems


Źródło: PAP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.