Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Do lekarza z PESEL-em dopiero od stycznia. Niestety...

06-08-2012, 09:39

Aby zarejestrować się u lekarza, wystarczy dowód tożsamości z numerem PESEL - tak będzie, ale nie od września br., jak planowano wcześniej. Zmiany wejdą w życie z początkiem 2013 roku. Ustawa przyjęta przez Senat czeka na podpis Prezydenta.

robot sprzątający

reklama


Dziennik Internautów kilkakrotnie pisał o tym, że w przyszłości, aby zarejestrować się do lekarza, wystarczy dowód tożsamości z numerem PESEL. Tę nowość wprowadzi nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ustawa sprawi, że możliwe będzie elektroniczne potwierdzenie, że dany obywatel jest ubezpieczony. Wydaje się, że w drugiej dekadzie XXI wieku to nic wielkiego, ale w polskich realiach wymaga to jeszcze wielu przygotowań.

Czytaj: Do przychodni tylko z PESEL-em? Nie tak prędko!

Pierwotnie projekt ustawy przewidywał, że elektroniczne potwierdzanie ubezpieczenia będzie możliwe od września 2012 roku. Tak pięknie jednak nie będzie. Sejm wprowadził do ustawy poprawkę przesuwającą wejście przepisów w życie na styczeń 2013 roku. Senat przyjął ustawę w tej formie, nie wprowadzając do niej poprawek. Teraz czeka ona na podpis Prezydenta, a ten najprawdopodobniej ją podpisze. 

Przypomnijmy najważniejsze zmiany, jakie wprowadzi ustawa.

  • Od stycznia 2013 roku przychodnie będą mogły elektronicznie potwierdzać prawo pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Pacjent będzie mógł się zgłosić do przychodni tylko z numerem PESEL i dokumentem potwierdzającym tożsamość. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Osobom do 18 roku życia wystarczy PESEL i legitymacja szkolna.
  • Jeśli system nie potwierdzi prawa do świadczeń, pacjent będzie mógł oświadczyć, że jest ubezpieczony i na podstawie tego oświadczenia przyjmie go lekarz. W razie oświadczenia nieprawdy pacjent zostanie obciążony kosztami świadczenia.
  • Lekarz nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta. Obowiązek ewentualnego egzekwowania kosztów udzielonych osobie nieuprawnionej zostanie przeniesiony na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Poniżej tekst ustawy - druk senacki.

USTAWA z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków ...

Czytaj: Internetowe Portale Orzeczeń ruszyły. I ty możesz kontrolować sądy!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik