Do końca lutego firmy muszą złożyć PIT-11 i PIT-40

22-02-2012, 13:32

29 lutego mija ostateczny termin wysyłania deklaracji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz rocznych rozliczeń podatku od dochodów uzyskanych przez pracowników (PIT-40). Można to zrobić także drogą elektroniczną.

Ministerstwo Finansów namawia na swojej stronie internetowej do składania deklaracji podatkowych właśnie przez internet, zapewniając, że jest to najszybsza, najwygodniejsza, a przede wszystkim najtańsza forma rozliczeń z urzędem skarbowym. Deklaracje w takiej formie można przekazywać także pracownikom.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedna firma może sporządzać nawet kilka tysięcy takich informacji i wszystkie musi przesłać do urzędu skarbowego i do podatnika, koszty te znacznie wzrosną. Skorzystanie z internetu może znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować tego typu wydatki w firmie. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przecież przeznaczyć na inne cele – podkreśla Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

W serwisie www.e-deklaracje.gov.pl dostępne są interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcje dotyczące ich wypełniania i przesyłania. Jedynym warunkiem składania dokumentów w takiej postaci jest konieczność jednorazowego złożenia w urzędzie skarbowym formularza UPL-1 w formie papierowej (pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu). Przesyłając PIT-y przez internet, trzeba pamiętać o zachowaniu do celów dowodowych Urzędowych Poświadczeń Odbioru (UPO). Warto też zapisywać na dysku kopie składanych deklaracji.

Z informacji podawanych przez resort finansów wynika, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy przesłali ponad 2 miliony elektronicznych deklaracji PIT-11. Z roku na rok liczba przedsiębiorców wybierających taką formę rozliczania podatków rośnie - jeszcze trzy lata temu było ich tylko 200 tysięcy.

Czytaj także: Zatrudniasz pracownika? Oblicz zaliczkę na PIT


Źródło: Ministerstwo Finansów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930