Znalezienie pracy w branży IT staje się coraz trudniejsze, a transparentność wynagrodzeń zyskuje na znaczeniu - takie wnioski płyną z najnowszego raportu No Fluff Jobs. Niezwykle ważne dla kandydatów są też tempo rekrutacji i reputacja firmy. Czy polskie firmy IT są przygotowane na te zmiany?
reklama
Najnowszy raport od No Fluff Jobs „Tak mnie rekrutuj. Candidate experience w IT, czyli doświadczenia kandydatów i kandydatek IT 2023” ujawnia, że znalezienie pracy w IT stało się trudniejsze niż rok temu dla niemal połowy ankietowanych.
Według 47,6% respondentów, znalezienie pracy w branży IT jest trudniejsze niż rok temu. Z kolei zdaniem 40,2 proc. respondentów i respondentek sytuacja w stosunku do ubiegłego roku nie uległa zmianie.
Największą różnicę na niekorzyść dostrzegają osoby starające się o pracę w specjalizacjach Project Management oraz Frontend.
Zmiany na rynku pracy IT mają wpływ na szerokie spektrum zjawisk - od migracji talentów, przez rozwój sektora, aż po inwestycje. Ten raport uwydatnia kwestie, które mogą wpłynąć na strategie rekrutacyjne firm, podnosząc znaczenie transparentności w ofertach pracy.
Raport nie tylko rzuca światło na obecne trendy w rekrutacji IT, ale również podkreśla rosnącą rolę transparentności i szybkości w procesie rekrutacyjnym.
To sugeruje, że firmy, które nie dostosują się do tych oczekiwań, mogą stracić dostęp do cennych zasobów ludzkich, co w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na ich konkurencyjność i innowacyjność.
Mamy nadzieję, że firmy, które wahają się, czy transparentność się opłaca, zobaczą, że zatajając zarobki, już na starcie tracą prawie połowę talentów, na co w dobie luki kadrowej nie mogą sobie pozwolić.” - Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.
To może świadczyć o niewystarczającej liczbie ofert dla osób na początku kariery, a także o tym, że kandydaci i kandydatki świadomie próbują swoich sił i liczą na elastyczność zatrudniających – tłumaczy Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.
W związku z tymi zmianami można oczekiwać, że firmy będą musiały dostosować swoje strategie rekrutacyjne, zwłaszcza w kontekście transparentności wynagrodzeń i tempa rekrutacji. To może również zainicjować nową falę innowacji w narzędziach i procesach rekrutacyjnych.
Metodyka badania: Badanie zostało przeprowadzone w okresie sierpień–październik 2023 metodą CAWI wśród osób, które w ciągu ostatnich dwóch lat brały udział w procesach rekrutacyjnych na stanowiska związane z IT. W badaniu wzięło udział 1216 kandydatów i kandydatek IT z Polski. Błąd maksymalny oszacowano na poziomie 3 proc.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|