Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dlaczego mój samochód musi być wyposażony w filtr kabinowy?

12-06-2015, 12:15

Filtr kabinowy to eksploatacyjny element każdego samochodu, który wymaga regularnego serwisowania. Niestety większość użytkowników bagatelizuje konieczność dokonywania takiego zabiegu. Warto jednak wiedzieć czemu służy taki filtr i jak działa.

robot sprzątający

reklama


Filtr przeciwpyłkowy jak sama nazwa wskazuje służy do oczyszczania powietrza, które wlatuje do wnętrza samochodu z zewnątrz. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu zatrzymują się na trzech lub czterech warstwach osadzonych w obudowie filtra. Warstwy filtra kabinowego zatrzymują nie tylko największe cząstki kurzu i brudu, ale także wszelkiego rodzaju bakterie oraz drobne pyłki.

Czy filtr przeciwpyłkowy jest aż tak ważny?

Problemy układu oddechowego i alergie to bardzo duży problem we współczesnym społeczeństwie. Aktualnie około 30 proc. populacji ma problemy związane z alergią. Kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, katar i notoryczny ból głowy to tylko niektóre źródła dyskomfortu, na jakie narażony jest kierowca.

Pamiętajcie, że choćby banalne kichnięcie kierowcy przy prędkości 80 km/h sprawia, że przejeżdża on około 25 metrów drogi z opaską na oczach. Skutkiem tego jest wzrost prawdopodobieństwa wypadku o mniej więcej 30 procent – tłumaczy ekspert  lidera sprzedaży części w Polsce, sklepu iParts.pl.

Większość uważa, że filtr kabinowy pomaga wyłącznie alergikom. Nic z tych rzeczy; każdy kierowca stojąc w korku narażony jest na działanie szkodliwych substancji, gdy filtr  nie działa prawidłowo. Człowiek zupełnie zdrowy w wyniku zaniedbania filtra kabinowego może na własną odpowiedzialność nabawić się uczulenia bądź alergii. Oprócz tego nieświeże powietrze w kabinie znacznie potęguje zmęczenie kierowcy oraz powoduje bóle głowy.

filtr kabinowy

Kiedy należy wymieniać filtr kabinowy?

Ciężko dokładnie określić, kiedy nastąpi całkowite zapchanie filtra kabinowego. Przy regularnej eksploatacji samochodu należy jednak wymieniać filtr nie rzadziej niż raz w roku.  Całkowite zużycie filtra przeciwpyłkowego zależy od wielu czynników – m.in. w jakich warunkach porusza się użytkownik, czy stoi dużo w korkach. Użytkownicy, którzy mieszkają w dużych miastach muszą zwrócić szczególną uwagę na własności filtra kabinowego w swoim samochodzie. Za optymalny okres wymiany tego podzespołu można uznać coroczny przegląd samochodu.

Jakość filtra kabinowego jest istotna

Odpowiedni dobór filtra może okazać się trudny. Bogata oferta tańszych zamienników z pewnością skusi niejednego kierowcę. Przy wyborze filtra kabinowego należy się jednak kierować przede wszystkim jakością użytych materiałów. Eksperci z iParts.pl przestrzegają przed stosowaniem papierowych zamienników, dlatego że nie są one odporne na wilgoć i znacznie szybciej się zapychają. Gdy dojdzie do zawilgocenia filtra kabinowego, znacznie zmniejszy on wówczas swoją skuteczność. W konsekwencji użytkownika czeka kolejna wymiana filtra.

Dlaczego potrzebny mi nowy filtr?

Jeśli filtr kabinowy nie był wymieniany od dłuższego czasu, to użytkownik może doświadczyć nieprzyjemnych, a czasem bardzo niebezpiecznych symptomów – m.in. reakcje alergiczne u kierowcy, takie jak łzawiące oczy, bóle głowy i zatok. Jest to szczególnie istotne, bowiem powstaje ryzyko utraty koncentracji i spowodowania wypadku drogowego. Oprócz tego zatkany filtr kabinowy oznacza także zmniejszony przepływ powietrza, co może spowodować przeciążenie, a nawet przegrzanie silnika dmuchawy. Nieprzyjemny zapach, możliwość zalęgnięcia się grzybów i bakterii w układzie klimatyzacji i parowanie szyb – przed tym wszystkim chroni kierowcę i pasażerów filtr kabinowy.

Czy warto dbać o ten element? - to chyba oczywiste. Jak widać, korzyści ze sprawnego i nowego filtra kabinowego mogą być naprawdę ogromne. Wszystkie wyżej wymienione czynniki to wystarczający powód, by kierowcy zaczęli wykazywać należytą troskę względem jakość powietrza przepływającego przez ich samochód. Jest to o tyle istotne, że objawy alergiczne mogą pojawić się w każdym wieku, nawet u ludzi, którzy dotychczas nie mieli żadnych problemów z drogami oddechowymi.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E