Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dla bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki. Telefon komórkowy dla seniora

18-01-2019, 09:33

Pytanie "Jakie telefon dla seniora?" ma sens tylko wtedy, gdy wiemy, dla jakiego seniora. Z punktu widzenia aktywnej sześćdziesięciolatki sprawdzi się rozwiązanie zupełnie inne niż to, które przekona do siebie dostojną seniorkę rodu nieco obawiającą się nowinek technicznych i mającą już kłopoty ze wzrokiem. Skupmy się na telefonach odpowiednich dla tak właśnie tradycyjnie pojmowanych seniorów.

robot sprzątający

reklama


Telefon dla seniora ma być dla niego pomocny, przyjazny i bezpieczny, dlatego musi być czytelny i łatwy w obsłudze. Jego rolą jest zapewnienie seniorom i ich rodzinom większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Łatwość kontaktu musi przeważyć nad ultranowoczesnością, inaczej zniechęcona starsza osoba nie będzie chciała z telefonu korzystać.

Bogate w funkcjonalności smartfony z ekranami dotykowymi zwykle nie nadają się do tej roli - tzw. "telefony dla seniora" są zwykle proponowane przez firmy, które oferują telefony z niższej i średniej półki cenowej. Bliżej im do tzw. feature phones niż smartfonów - seniorzy nie są przytłoczeni technologią, a korzystają z możliwości zabrania telefonu ze sobą. Osoby bardziej otwarte na nowinki techniczne mogą np. nauczyć się pisania i wysyłania wiadomości SMS albo robienia zdjęć.

Telefon dla seniora. Panasonic KX-TU

Klasyczny feature phone. Źródło: Panasonic

Seniorzy-tradycjonaliści zwykle lepiej przyjmą modele przypominające przenośne telefony stacjonarne, do których zdążyli się już przyzwyczaić. Łatwiej im będzie przywyknąć teraz do czegoś, co znają (tylko z nowymi funkcjami) niż do zupełnie nowego urządzenia.

Czytelny wyświetlacz

Ekran powinien być możliwie duży (w ofercie są wyświetlacze np. 2,8 cala), ale ważniejsza od wielkości jest jego czytelność. Wszystkie wyświetlane na nim elementy powinny być dobrze widoczne - duże, czytelne, odpowiednio skontrastowane z tłem.

Telefon dla seniora. Myphone Halo S

Czytelne cyfry na dużym wyświetlaczu. Źródło: Myphone

Klawiatura

Ekrany dotykowe i takaż klawiatura mogą być dla osób starszych barierą nie do pokonania. Dlatego w telefonie dla seniora musi być miejsce na klawiaturę z dużymi, wyspowymi klawiszami.  Powinny być one czytelne, a także jasno podświetlone. Jakość wykonania klawiatury i przycisków jest bardzo istotna - korzystanie z niej musi być bowiem łatwe i bezproblemowe.

Dobrym rozwiązaniem może też wysuwana klawiatura numeryczna, tzw. slider. Ułatwi to odbieranie telefonu (wystarczy wysunąć część obudowy zamiast gubić się w przyciskach) oraz zapobiega przypadkowemu zadzwonieniu, jeśli telefon jest w torebce lub kieszeni.

Telefon dla seniora. Blaupunkt BS02

Wyraźnie wyodrębnione, duże klawisze i przycisk SOS. Źródło: Panasonic

Przycisk funkcyjny SOS

Telefon dla seniora powinien również służyć do łatwego wzywania pomocy. Do tego służy tzw. przycisk SOS - zwykle w kolorze czerwonym, zawsze łatwo dostępny, umieszczony np. na obudowie. Należy go wcześniej odpowiednio ustawić (to zadanie dla kogoś z rodziny). Dzięki temu jedno naciśnięcie przycisku powoduje jednoczesne połączenie z numerem alarmowym i wysłanie SMSów do maksymalnie pięciu wybranych numerów. Dzięki temu najbliżsi wiedzą, że nastąpiła sytuacja kryzysowa.

Wytrzymała bateria i stacja ładująca

Długi czas pracy na jednym ładowaniu to kluczowa cecha telefonu dla seniora - osoba starsza zwykle nie będzie pamiętała o tym, by codziennie ładować urządzenie. Być może w ogóle nie zdoła się nauczyć, że taki telefon wymaga ładowania. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem może być wybór telefonu ze stacją ładującą. Ma to kilka zalet - telefon ma stałe miejsce w domu, trudniej będzie go zgubić, a jednocześnie nie wystąpi problem z rozładowaną baterią. Odkładanie telefonu na stację bazową (znane z przenośnych telefonów stacjonarnych) może być nawykiem stosunkowo łatwym do wyrobienia.

Telefon dla seniora. Manta TEL2202

Prawie jak stacjonarny (na stacji bazowej), tylko umie więcej. Źródło: Manta

Funkcje dodatkowe

O ile wielu seniorów doceni prosty telefon do komunikacji, o tyle warto wyjść naprzeciw także osobom bardziej otwartym na nowinki techniczne. Wśród funkcji cenionych przez seniorów najczęściej jest aparat (robienie zdjęć wnukom może okazać się dużą frajdą) oraz możliwość korzystania z poczty elektronicznej.

Warto wiedzieć...

Ze względu na prostotę i niewielką liczbę funkcji, telefony dla seniorów są zwykle rozwiązaniami budżetowymi. Przyzwoicie spełniający swoje zadanie telefon można kupić nawet za ok. 80 zł, a  większość modeli godnych uwagi mieści się w zakresie 110-300 zł.Telefon dla seniora. Maxcom 461 BB

Źródło: Maxcom

 

Zobacz także: 7 propozycji telefonów dla seniora


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły: