Dane telekomunikacyjne nie dla komornika. Prezes UKE staje w obronie prywatności

23-06-2014, 15:25

Dane telekomunikacyjne obywateli nie powinny być udostępnianie przez operatorów na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Takie stanowisko wyraziła Prezes UKE, stając w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej.

Nie jest tajemnicą, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni zbierają wiele danych na nasz temat (to tzw. retencja danych). Te dane mogą być ujawnione w różnego rodzaju postępowaniach, np. karnych, ale nie tylko. Sprawa jest dość złożona, bo różne instytucje mogą wskazywać różne podstawy prawne, kierując do operatorów zapytania o dane telekomunikacyjne.

Kwestia zbierania danych o obywatelach jest regulowana przez kilkanaście aktów prawnych, m.in. ustawy kompetencyjne służb specjalnych, Ustawę o prokuraturze i Kodeks postępowania karnego. Wątpliwości budziła jednak możliwość udostępniania danych telekomunikacyjnych na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Wnosiły o to sądy cywilne oraz komornicy.

UKE w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej

Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), postanowiła zająć swoje stanowisko w tej sprawie i stanąć w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej oraz naszej prywatności. W ocenie Prezesa UKE przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (art. 248 § 1 oraz art. 761 § 1 kpc) nie dają podstawy do żądania przez sądy cywilne oraz komorników ujawnienia informacji i danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Prezes UKE oparła się na opiniach ekspertów, którzy podkreślają, że poza przypadkami wymienionymi w ustawach możliwość żądania od operatorów tzw. danych retencyjnych nie dotyczy sądów innych niż karne. Prezes UKE zwróciła też uwagę, że konieczność stosowania przepisów retencyjnych wyłącznie do najcięższych przestępstw podkreśla Komisja Europejska w raporcie z 18 kwietnia 2011 roku.

- Wolność komunikowania, jak i ochrona tajemnicy komunikowania należy do podstawowych praw i wolności człowieka przewidzianych w Konstytucji RP. Zgodnie z art. 49 Konstytucji RP, ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony (...) wszelkie wyjątki od gwarantowanych konstytucyjnie praw obywateli nie mogą być domniemywane z przepisów o charakterze ogólnym - czytamy w stanowisku Prezesa UKE w sprawie udostępniania danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Jest to generalnie dobra wiadomość z punktu widzenia naszej prywatności. Dla osób głębiej zainteresowanych tą tematyką zamieszczamy poniżej kopię stanowiska Prezesa UKE.

Stanowisko_tajemnica telekomunikacyjna by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930