Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy użytkownicy internetu czytają jeszcze tradycyjne, papierowe książki? Czy może już całkowicie przenieśli swoje zainteresowania czytelnicze do sieci? Na to na i inne pytania odpowiadają badania przeprowadzone pod koniec 2006 roku przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej (IKiCZ BN).

Badania prowadzone przez IKiCZ na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia, obok tradycyjnych pytań o czytelnictwo i zakup książek zawierały blok pytań dotyczących użytkowników internetu. Wyniki były bardzo ciekawe.

W 2006 roku co najmniej jedną książkę przeczytało 69% internautów. Jest to ponadprzeciętnie dużo, ponieważ w całym polskim społeczeństwie odsetek czytających wynosi 50%. Wskaźnik realnego czytelnictwa (liczba osób, które w ciągu roku przeczytały więcej niż 7 książek) jest również wyższy wśród internautów (25% respondentów) niż wśród respondentów niekorzystających z internetu (12%).

Czytelnictwo w sieci

Zdecydowanej większości użytkowników internetu również sieć służy do czytania. Najczęściej czytamy wiadomości oraz informacje podawane przez portale internetowe - tak zadeklarowało prawie 70% internautów. Na kolejnym miejscu znalazły się innego rodzaju strony internetowe, na które wskazywało 59% korzystających z sieci.

Już jedna trzecia internautów, czyli ponad 10% mieszkańców Polski, czyta prasę w internecie - zarówno internetowe wydania tradycyjnych gazet bądź czasopism, jak i tytuły wyłącznie internetowe. Mniejszą poczytnością cieszą się fora internetowe i grupy dyskusyjne - czytała je jedna piąta internautów.

Po książki udostępniane w internecie sięgał w 2006 roku co piąty użytkownik internetu, a co dziesiąty robił to częściej niż kilka razy. Dwa razy mniejszą popularnością cieszyły się blogi.

Wyniki badań rysują interesujący obraz przeciętnego internauty-czytelnika. Sebastian Wierny, pracownik IKiCZ, określa go następująco: wbrew potocznym wyobrażeniom jest to osoba czytająca - posiadająca i rozwijająca kompetencje piśmiennicze, niezbędne przy korzystaniu z tego medium.

Badania wyraźnie pokazują, że mylą się ci, którzy uważają, że "surfowanie" po internecie zastępuje czytanie. Wygląda na to, że jeszcze wiele czasu upłynie, zanim z czytaniem całkowicie przeniesiemy się do sieci.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Apple tnie ceny iPhone'a