Czy Vectra straszy klientów, by zniechęcić ich do faktur przesyłanych e-mailem?

LISTY CZYTELNIKÓW 21-06-2014, 23:52
Listy Czytelników

Nad takim pytaniem zaczął się zastanawiać jeden z naszych Czytelników po otrzymaniu ostrzeżenia o wirusie od swego operatora. Na nic nie zdały się bowiem jego wcześniejsze prośby o przesyłanie mu faktur drogą mailową - Vectra udostępnia je wyłącznie po zalogowaniu się na odpowiedniej stronie. Jednak w tym przypadku naprawdę chodziło o atak, który dotknął także klientów UPC.

Z wiadomości, które Vectra rozesłała do swoich klientów, można się dowiedzieć, że do internautów zaczął docierać spam ze sfałszowanego adresu e-faktura@vectra.pl z załącznikiem w formacie ZIP, który rzekomo zawiera fakturę. Rozpakowanie archiwum i otwarcie znajdującego się w nim pliku może skutkować infekcją komputera. Poniżej zamieszczamy przykład e-maila, którego nadawca podszywa się pod Vectrę:

Przykładowa fałszywa wiadomość

Kilka dni temu ostrzeżenie o wirusie zamieścił na swojej stronie także UPC. W tym przypadku wiadomości pochodzą z adresu efaktura@upc.pl, a w treści zawierają kilka losowo wygenerowanych numerów, w tym domniemany numer identyfikacyjny klienta. E-mailom towarzyszy załącznik w formacie ZIP, w którym znajduje się plik o nazwie np. efv3984761034.xml.exe - większość programów antywirusowych rozpoznaje go już jako szkodliwe oprogramowanie.

Obaj operatorzy przypominają, że nie rozsyłają faktur pocztą elektroniczną. Do użytkowników trafiają tylko powiadomienia o ich wystawieniu, co wydaje się dobrym wyborem z punktu widzenia bezpieczeństwa. Same faktury można obejrzeć po zalogowaniu się - w zależności od operatora - na stronie ebok.vectra.pl lub ebok.upc.pl. Vectra dodatkowo podkreśla, że dane jej abonentów są bezpieczne, a baza adresów, na które rozsyłane są wirusy, nie pochodzi z jej systemów.


UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy