Czy trzeba oszczędzać prąd w czasie upałów? Idą burze? Dowiesz się z aplikacji RSO

11-08-2015, 11:47

Upały mogą powodować konieczność oszczędzania prądu, a po nich mogą przyjść gwałtowne burze. Można się na to przygotować dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania. Jest on dostępny także w formie aplikacji mobilnej, którą niniejszym przedstawiamy.

Dziennik Internautów już kilkakrotnie opisywał Regionalny System Ostrzegania (RSO). Jest to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, w telewizji i w aplikacji mobilnej. 

RSO dobrze się sprawdził przy okazji wichur i podtopień. Teraz system ostrzega przed upałami i informuje m.in. o ograniczeniach w dostarczaniu energii elektrycznej. Te ograniczenia są konieczne, bo w czasie upałów zapotrzebowanie na prąd jest duże. Dodatkowo pojawiają się problemy z chłodzeniem w elektrowniach węglowych. W czasie upałów woda w rzekach jest cieplejsza i jest jej mniej.

Obecnie przerwy w dostawach prądu nie grożą indywidualnym odbiorcom i np. szpitalom. Niemniej wczoraj premier Ewa Kopacz apelowała o oszczędzanie energii, szczególnie w godzinach 10-17. 

Aplikacja RSO

Wróćmy do Regionalnego Systemu Ostrzegania. Ten system może w przyszłości ostrzegać nawet takie osoby, które o nim nie wiedzą. Będzie to możliwe dzięki powiadomieniom SMS, zarezerwowanym dla naprawdę poważnych zdarzeń. 

Niezależnie od tego warto sięgnąć po aplikację mobilną RSO (dostępną także na urządzenia Apple). Po zainstalowaniu aplikacji należy wybrać województwo, dla którego chcemy dostawać ostrzeżenia. 

RSO

Jeśli chcemy, możemy później dodać inne województwa w ustawieniach.

Po wybraniu województwa możemy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień push. Ta funkcja zaczęła już działać i zdaniem użytkowników RSO czyni tę aplikację naprawdę przydatną. 

Push w RSO

W samej aplikacji dostępne są trzy rodzaje informacji - ostrzeżenia, informacje dla kierowców oraz poradniki. 

RSO - ostrzeżenia, poradniki

Ostrzeżenia pogrupowano ze względu na źródło zagrożeń. Możemy przeglądać wszystkie ostrzeżenia albo tylko te dotyczące pogody lub sytuacji hydrologicznej. Dziś dla województwa dolnośląskiego mamy ostrzeżenie przed upałem, zakaz wstępu do lasu, a także informację o ograniczeniu energii elektrycznej. 

Ostrzeżenia RSO

Jeśli chodzi o stan wód, informacja jest przedstawiana na mapie. 

RSO - stany wód

Warto zajrzeć do poradników. Dowiemy się z nich nie tylko, co robić w czasie upału, ale także jak zachować się w razie nawałnicy lub nawet alarmu bombowego. Poradniki są dostępne na stronie MAC w formacie PDF, DOC oraz graficznym. W aplikacji mamy je zawsze pod ręką. 

Upały - RSO

Czytaj: Więcej na temat Regionalnego Systemu Ostrzegania w Dzienniku Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy