RSO: W razie zagrożenia dostaniesz powiadomienie SMS

26-06-2015, 15:02

Ostrzeżenia przed takimi zjawiskami jak wichury czy powodzie można już odbierać przez telewizor lub aplikacje mobilną. Dodatkowo uruchomione będą ostrzeżenia SMS. Co istotne, tych ostrzeżeń SMS nie będzie trzeba wcześniej zamawiać.

Od początku tego roku ruszył Regionalny System Ostrzegania (RSO). Jest to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, w telewizji i aplikacjach na komórki. W przyszłości ostrzeżenia będą wysyłane także SMS-owo. Jest to możliwe dzięki umowie zawartej z czterema operatorami telefonii komórkowej – firmami Orange, Plus, T-Mobile i Play.

- Opcja SMS-owa została jednak zarezerwowana wyłącznie na naprawdę istotne ostrzeżenia. SMS-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie, o ile nie zablokują tej funkcji - tłumaczył Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Powiadomienia SMS były w planach już wcześniej, ale zakładano, że będzie to wymagało uprzedniego zgłoszenia numeru do usługi. Wysyłanie ostrzeżeń do wszystkich jest z wielu względów lepsze - ułatwia dotarcie do wielu osób i nie wymaga tworzenia bazy numerów.

Porozumienie ws. RSO
Podpisy pod porozumieniem ws. RSO (fot. MAiC)

RSO - ostrzeżenia i porady

Od 1 stycznia 2015 roku z systemu RSO wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

RSO to także poradniki dotyczące postępowania w obliczu takich zjawisk, jak katastrofy budowlane, burze i nawałnice, alarm bombowy i in.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Realizacja była możliwa dzięki współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

W 2014 r. na projekt usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania wydano 250 tys. zł. Kwota ta została w całości pokryta przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W roku 2015 na projekt przewidziano kwotę 880 tys. zł, z czego 589,62 tys. zł z tytułu umowy z TVP. Roczny koszt utrzymania systemu szacowany jest w granicach od 880 tys. do 1 mln zł. Koszt uruchomienia kanału dystrybucji RSO w postaci przekazywania wiadomości tekstowych SMS jest jeszcze przedmiotem negocjacji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930