Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy polscy gracze FIFA mogą czuć się bezpieczni? Wykradziono cenne informacje EA Games

16-06-2021, 15:15

Hakerzy pobrali kod źródłowy takich gier jak FIFA 21 oraz zastrzeżonego silnika gry Frostbite, używanego jako baza dla wielu innych gier. Istnieje zagrożenie wykorzystania luk w zabezpieczeniach tych gier - ostrzegają eksperci.

Skala zagrożenia jest o tyle duża, że najpopularniejsza gra FIFA sprzedała się od początku produkcji w ilości 325 milionów egzemplarzy na świecie (dane za EA). Producent poinformował jednak, że żadne dane graczy nie zostały skradzione podczas ataku. Do tytułów, które opracowuje EA zalicza główne serie, takie jak Battlefield, Star Wars: Jedi Fallen Order, The Sims i Titanfall, a także szeroką gamę corocznych gier sportowych.

- Badamy niedawny incydent włamania do naszej sieci, w którym skradziono ograniczoną ilość kodu źródłowego gry i powiązanych narzędzi – podała EA w oficjalnym komunikacie. - Nie uzyskano dostępu do danych graczy i nie mamy powodu sądzić, że istnieje jakiekolwiek ryzyko dla ich prywatności – dodała firma. 

EA dodało, że wtargnięcie do sieci nie było atakiem ransomware i miało miejsce niedawno. Tymczasem eksperci ds. bezpieczeństwa Check Point Software twierdzą, że za każdym razem, gdy wycieka kod źródłowy, istnieje zagrożenie, że hakerzy mogą łatwo zobaczyć wewnętrzne działanie gry, wykorzystać luki w zabezpieczeniach, a nawet skorzystać z inżynierii wstecznej gier w złych celach. 

- Te złośliwe działania mogą się skalować, jeśli hakerzy sprzedają swoją kradzież w Dark Net. Pojawiają się doniesienia, że ​​kod źródłowy z wycieku danych EA Games jest już reklamowany w darknecie. Nic dziwnego, ponieważ hakerzy zwykle szybko zarabiają na tym, co kradną. Poufne informacje, takie jak kod źródłowy z EA Games, mogą pozwolić na zarobienie dużych pieniędzy – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point Software w Polsce.

Jaki wpływ na polskiego gracza?

Fakt, że dane graczy nie zostały przejęte przez cyberprzestępców może uspokoić polskich sympatyków FIFA 21. Muszą oni jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Okazuje się bowiem, że w Polsce FIFA 21 i inne gry cieszą się dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy smartfonów (EA Games od marca br. udostępnił grę dla graczy mobilnych, korzystających z telefonów z systemem iOS i Android). 

W zeszłym roku połowa polskich graczy wybierała smartfon jako główne narzędzie do gry. W grupie tej przeważały kobiety (52%). Ze smartfonów jako narzędzia gry korzystają w większości młodsi gracze (ponad 70% w grupie wiekowej 15-34). W gry gramy na smartfonach codziennie lub prawie codziennie. Tymczasem, większość Polaków (71 proc.) nie zabezpiecza swoich smartfonów. 


Źródło: Check Point