Czy kody CAPTCHA odejdą do lamusa?
CAPTCHA, to rodzaj techniki stosowanej na stronach internetowych jako zabezpieczenie antyspamowe. Aby przesłać dane potrzeba poprawnie przepisać treść z generowanego przez skrypt obrazka. Z założenia grafika ta ma być łatwa do odczytania przez człowieka, dla komputera zaś - bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Tymczasem obecnie coraz częściej dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której programy komputerowe radzą sobie z odczytaniem CAPTCHA, natomiast ludzie mają z tym olbrzymi problem.
reklama
Powodem jest ciągłe udoskonalanie przez spamerów skryptów, mających na celu identyfikację nawet bardzo skomplikowanego napisu. Programiści "po drugiej stronie monitora", by bronić się przed atakami spamu, tworzą coraz bardziej "egzotyczne" kody CAPTCHA tym samym... komplikując życie odwiedzającym ich strony, którzy nierzadko - poprzez błędne przepisanie kodu z obrazka - np. nie mogą dodać komentarza [ :-) ] czy wpisu w księdze gości.
W sieci na co dzień pojawiają się opinie niezadowolonych użytkowników zirytowanych nieudanymi próbami przepisania CAPTCHA. Wobec zaistniałej sytuacji zebraliśmy zrzuty ekranu, kilku dużych serwisów w Polsce i jednego zagranicznego, zawierające CAPTCHA. Nie komentujemy ich wykonania, ocenę pozostawiamy czytelnikom:
di.com.pl
onet.pl
o2.pl
interia.pl
yahoo.com
gmail.com
Microsoft i eBay pracują...
W związku z zaistniałą sytuacją programiści Microsoft i eBay już pracują nad wprowadzeniem nowej techniki kodów CAPTCHA. Ci pierwsi są w trakcie realizowania projektu o nazwie ASIRRA. Technika polega na przedstawieniu internaucie np. 9 fotografii z wizerunkami zwierząt domowych, który potem musi z nich wybrać zdjęcia tylko kotów czy psów. Zdaniem Johna Douceura - badacza z Microsoftu - takie zabezpieczenie dla programów komputerów jest praktycznie nie do złamania.
Tak naprawdę Microsoft nie jest pierwszym pomysłodawcą zastosowania tego typu zabezpieczeń. W sieci już można spotkać kody CAPTCHA, które - w założeniu - poprawnie "odczytać" może tylko człowiek. Stosuje się np. proste działania arytmetyczne (2 + 2 = ?), np.:
Math Comment Spam Protection Plugin
dla systemu blogowego Wordpress w wersjach 1.5.2, 2.0.x i 2.1
Warto również wspomnieć, że CAPTCHA - nawet, jeśli jest łatwa do odczytania dla użytkownika, może być sporym utrudnieniem dla osób niewidomych, korzystających z przeglądarek tekstowych czy też tych, którzy wyłączyli wyświetlanie grafiki w przeglądarce. O ile ci ostatnio mogą zmienić ustawienia, stosujący przeglądarki tekstowe - zmienić na program obsługujący grafikę - tak osoba niewidoma nie ma możliwości obejścia takiego zabezpieczenia. W takiej sytuacji musi kogoś poprosić o pomoc.
Więcej na temat przyszłości kodów CAPTCHA w serwisie gazeta.pl: Czy kody CAPTCHA mają szansę przetrwać?.