Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy Google przejmie się karą 150 tys. euro za swoją politykę prywatności?

09-01-2014, 11:17

150 tys. euro - taką karę nałożył na Google francuski organ ochrony danych za stosowanie niezgodnej z prawem polityki prywatności. To raczej nie zaboli firmy, której kwartalny zysk liczony jest w miliardach dolarów.

Dziennik Internautów wielokrotnie pisał o tym, że polityka prywatności Google wprowadzona w marcu 2012 roku wzbudza poważne zastrzeżenia organów ochrony danych w Europie. Aż sześć krajów wyraziło zamiar uruchomienia postępowania w tej sprawie, a pod koniec ubiegłego roku holenderski urząd ochrony danych ogłosił, że zasady ustalone przez Google są niezgodne z prawem tego kraju.

Polityka Google narusza prawo

Wczoraj podobną decyzję wydał CNIL - francuski organ ochrony danych. Podobnie jak urząd holenderski, uznał on, że Google nie powinna dawać sobie prawa do łączenia danych użytkowników zbieranych w ramach różnych swoich usług, jak np. YouTube, mapy, wyszukiwarka i in.

Zdaniem CNIL Google nie informuje w sposób wystarczająco jasny, jakie dane faktycznie zbiera i w jakich celach. Użytkownicy mają ograniczone prawo dostępu do tych danych, poprawiania ich i usuwania. Ponadto francuski urząd ma zastrzeżenia do podrzucania ciasteczek bez zgody użytkownika oraz dostrzega, że Google nie określa okresu przechowywania przetwarzanych danych. Te praktyki naruszają francuską ustawę o ochronie danych.

zdjęcie
antb
/ Shutterstock.com

To ma być najwyższa kara?

Decyzja urzędu zaskakująca nie jest, bo przecież polityka prywatności Google była krytykowana od dawna. Wiele osób będzie jednak zaskoczonych, słysząc, że CNIL nałoży na Google najwyższą w swojej historii karę finansową - 150 tysięcy euro.

Tak, chodzi tylko o 150 tysięcy! Taką karę za naruszenia prywatności zapłaci firma, której kwartalny zysk przekracza 2 mld dolarów. Można chyba powiedzieć, że zamiast płacić karę, Google wniesie niewygórowaną opłatę za naruszanie prywatności.

Sonda
Czy niskie kary finansowe mogą zachęcać Google do naruszania prawa w zakresie ochrony danych?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Chyba większą karą dla firmy będzie to, że decyzja CNIL będzie musiała na 48 godzin zawisnąć na stronie https://www.google.fr. Powinno to nastąpić w terminie ośmiu dni od otrzymania zawiadomienia o decyzji.

Rekordowa kara nałożona na Google przez CNIL pokazuje, że potrzebna jest reforma unijnych przepisów ochrony danych, nazywana u nas Wielką Reformą Prywatności. Jeśli ta reforma się powiedzie, kary za naruszenie zasad ochrony danych mogą wynosić do 100 mln euro lub 5% rocznego obrotu. W obliczu takich kar Google z pewnością byłaby bardziej skora do współpracy z władzami.Ostatnie artykuły:


fot. gov.plfot. Intrum
« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031