Częstotliwości dla mobilnego internetu w UE - porozumienie przyjęte

15-02-2012, 15:35

Pięcioletni program w zakresie polityki widma radiowego został przyjęty przez Parlament Europejski. Oznacza to m.in. że kraje członkowskie będą musiały przeznaczyć nowe częstotliwości dla internetu szerokopasmowego do 1 stycznia 2013 roku.

Dziennik Internautów kilkakrotnie pisał o unijnym programie dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego (RSPP). Chodzi o gospodarowanie częstotliwościami radiowymi, które zostaną zwolnione przez nadawców telewizyjnych po migracji z telewizji analogowej na cyfrową. Częstotliwości te rozdzielą władze poszczególnych krajów, ale według zasad ustalonych na poziomie UE.

W maju br. Parlament Europejski poparł plan zakładający, że pasmo 800 MHz zostanie udostępnione dla mobilnego internetu szerokopasmowego we wszystkich krajach członkowskich Unii do 1 stycznia 2013 roku. Potem porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane przez przedstawicieli Rady oraz europosłów. Ten nieformalny kompromis wymagał jeszcze zatwierdzenia na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Czytaj: UE: Więcej częstotliwości dla użytkowników sieci

Dziś Parlament przyjął program, tak więc od 1 stycznia 2013 roku pasmo 800 Mhz powinno być dostępne dla internetu szerokopasmowego. Ponadto do połowy 2013 roku Komisja we współpracy z Państwami Członkowskimi przeanalizuje możliwość efektywnego wykorzystania widma w zakresie 400 Mhz - 6 Ghz, aby umożliwić skoordynowaną alokację widma dla konkretnych zastosowań m.in. dla internetu szerokopasmowego.

Porozumienie przewiduje, że widmo przeznaczone na mobilną wymianę danych osiągnie przynajmniej 1200 MHz do 2015 roku. Do roku 2015 Komisja powinna ustalić, czy istnieje potrzeba dodatkowego harmonizowania przydzielanych częstotliwości.

Przyjęcie programu RSPP pochwaliła Komisja Europejska, która oczekuje zastosowania uwolnionych częstotliwości we wspieraniu usług związanych z rozrywką i kulturą, badaniami, transportem, ochroną zdrowia itd., ale bez naruszania innych obszarów, takich jak obrona.

Czytaj: UE: 1,2 mld euro na superkomputery?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy