Czemu tak mało witryn używa bezpiecznego HTTPS?

redakcja 21-03-2011, 09:36

Światowe trendy pokazują, że coraz więcej dużych witryn decyduje się na implementację bezpiecznego protokołu. Czemu inni zwlekają?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ostatnio informowaliśmy o wprowadzeniu HTTPS między innymi do Facebooka, Picasa Web Albums, natomiast Google eksperymentuje w tym zakresie nawet z YouTube. Oczywistym pytaniem w takiej sytuacji jest, czemu właściciele innych witryn nadal tego nie zrobili?

>>Czytaj także: iPhone 5 jednak z mobilnymi płatnościami?

Sonda
Zbyt mało witryn korzysta z HTTPS?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Z takim pytaniem serwisu Ars Technica zmierzył się Yves Lafon, jeden z ekspertów HTTP w organizacji W3C. Jak się okazuje, przeszkód jest bardzo wiele. Pojawiającą się na początku, choć nie najważniejszą, jest konieczność wykupienia odpowiednich certyfikatów. Dodatkowe koszty to na razie nieodłączna cecha HTTPS, jednak często decydują także względy techniczne.

Wiele dużych witryn narzeka przede wszystkim na brak buforowania, z którym muszą się zmierzyć witryny obsługujące HTTPS. Warto podkreślić, że chodzi tu przede wszystkim o informatycznych gigantów i jak zaznacza Lafon: Nie jest to prawdziwy problem, jeśli serwery znajdują się w tym samym regionie (czyli na tym samym kontynencie). W uproszczeniu oznacza to, że użytkownicy znacznie oddaleni od serwerów musieliby dużo dłużej czekać na ich odpowiedź.

Z opóźnieniami, choć znacznie mniejszymi, muszą się liczyć wszystkie witryny wykorzystujące bezpieczny protokół. Obecnie nie ma więc sensu wykorzystywać HTTPS w witrynach, które nie oferują dostępu do żadnych poufnych informacji, a także nie wymagają na przykład logowania.

Jak się okazuje, równie często HTTPS nie jest stosowany, gdyż zwyczajnie nie współpracuje z wirtualnymi hostami, nierzadko wykorzystywanymi przez niewielkie startupy. W większości przypadków zatem za brakiem szyfrowanego połączenia stoją kwestie finansowe, choć czasem zwyczajnie nie ma sensu zabezpieczać witryny nieoferującej żadnych poufnych treści.

>>Czytaj także: Google chce poprawić jakość materiałów w YouTube


Źródło: Ars Technica


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag zabezpieczeniatag VPStag TLStag szyfrowanietag startupytag HTTPStag HTTPtag BFISS
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.