Czas pokazać, że „Polak Wie”!

PATRONAT MEDIALNY 09-12-2016, 06:13

A gdyby tak w wolnej chwili zostać najmądrzejszym Polakiem? Teraz każdy może… dzięki zabawie „Polak Wie”.

31 października rozpoczęła się pierwsza edycja zabawy „Polak Wie” – ogólnopolskiej akcji, w której można sprawdzić nie tylko swój stan wiedzy, ale i znajomych. Poza dobrą rozrywką, na graczy czekają atrakcyjne nagrody rozdawane co tydzień. Na stronie www.polakwie.pl pytania czekają na chętnych. A chętnych raczej nie brakuje.

Polak Wie

Jak to drzewiej w telewizji bywało

Od lat w Polsce niesłabnącą popularnością cieszą się programy telewizyjne testujące wiedzę. Kto z nas nie oglądał z zapartym tchem pierwszej edycji Milionerów z Hubertem Urbańskim? Cztery propozycje odpowiedzi, jedna poprawna, a w tle muzyka przyprawiająca o gęsią skórkę. Nagroda rzeczywiście była atrakcyjna, ale większość z nas wolałaby oszczędzić sobie stresu. Nie można powiedzieć, że uczestnicy teleturniejów mają łatwo – już Miliard w rozumie czy Va banque pokazały nam, jak niewygodne pytania mogą powodować może nie krew, ale pot i łzy na pewno. Śmiałkowie nadal mogą zmierzyć się ze wzrokiem Tadeusza Sznuka w Jednym z dziesięciu lub spojrzeć w otchłań zapadni w teleturnieju Postaw na milion.

Jednak by wziąć udział w tego typu programach, trzeba najpierw zostać wybrańcem castingów. A one niekiedy bywają bardziej uciążliwe niż same rozgrywki. Być może dlatego coraz więcej ludzi woli zwrócić się ku quizom „stacjonarnym” – komputerowym i planszowym, które zapewnią stymulację umysłu, ale oszczędzają blamażu w skali krajowej.

 

Zobacz także:

Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień, i o tych zachodzących daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych.*

Quizy edukacyjne dla dzieci są ogólnie znane, lubiane i wykorzystywane – można wspomnieć choćby o serii planszówek „Było sobie życie”, dzięki którym maluchy, nawet się tego nie spodziewając, wzbogacają swoją wiedzę o ludzkim organizmie czy historiach wielkich wynalazków. O quizach dla dorosłych zrobiło się głośniej, gdy do Polski dotarła fińska planszówka iKNOW, w której sprawdzana jest nie tylko wiedza graczy, ale też ich spryt. To właśnie rosnąca popularność tej gry okazała się inspiracją do stworzenia ogólnopolskiego quizu „Polak Wie” (a jej nordyckie pochodzenie spowodowało, że akcję honorowym patronatem objęła Ambasada Finlandii w Polsce).

W domu, w pracy, w autobusie

Tak oto nadarza się okazja, by, jak to się mówi, bawić się, ucząc. „Polak Wie” powstał jako portal internetowy dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić stan swojej wiedzy, a jak się uda – wygrać nagrody. Choć quiz odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Mensa Polska, pytania mają być na przystępnym poziomie.

Rozwiązywanie testów w zaciszu domowym wydaje się komfortowym rozwiązaniem – nikt się nie zaśmieje, jeśli trafimy na twardy orzech do zgryzienia, a jeszcze dowiemy się czegoś nowego. Jako że quiz jest dostępny również przez komórkę, do zabawy mogą dołączyć nawet najbardziej nieśmiali gracze potrzebujący całkowitego odosobnienia. Jeśli dobrze nam pójdzie – można się pochwalić, zaprosić znajomych, dodając element delikatnej rywalizacji (a wręcz – grywalizacji), wygrać nagrody. Jeśli nie – nic się nie stało i nikt nie musi się o tym dowiedzieć.

Jak zagrać?

W „Polak Wie” dostajemy dziesięć pytań wylosowanych z kategorii: świat, ludzie, historia oraz kultura. Na odpowiedź mamy dwieście sekund, co zapewnia lekki dreszczyk emocji, ale jeszcze nie powoduje stanu przedzawałowego. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi nasz wynik pokazuje się w rankingu (możemy brać udział w konkursie pod pseudonimem), a nam pojawia się opcja Zagraj ponownie.

Do quizu będzie można podejść aż 25 razy w tygodniu (każdorazowo z innym zestawem pytań), czyli dostajemy remedium na nudę, która pojawia się choćby, gdy czekamy na autobus.

By dołączyć do zabawy wystarczy wejść na stronę www.polakwie.pl, stworzyć nick, dobrać spersonalizowany awatar i rozpocząć grę.

 

Zobacz także:

Wizje, czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku

Wizje co do przyszłości nauki snuje w tej książce fizyk teoretyk, który przyczynił się do rozwoju teorii strun. Wspomaga swą wyobraźnię rozmowami z blisko 150 znanymi uczonymi, nierzadko laureatami Nagrody Nobla.*

Co tydzień nagrody

Przyjemną niespodzianką jest fakt, że każdy tydzień to osobny konkurs – nagrody otrzymają aż cztery osoby, które od poniedziałku do niedzieli zdobyły najwięcej punktów. Co tydzień wszyscy użytkownicy mają równe szanse na wygraną.

Najlepsi z najlepszych będą mogli się zmierzyć w turnieju laureatów, który odbędzie się w lutym 2017 roku w Warszawie. Organizatorzy informują, że pula nagród w turnieju wyniesie 4 000 zł.

Dziennik Internautów patronuje quizowi „Polak wie” 

Partnerzy akcji: Ambasada Finlandii w Polsce, Narodowy Portal Turystyczny, Stowarzyszenie Mensa Polska,  Empik, Dla maturzysty, Dla studenta, Dziecko w Warszawie, Gamer.mag, GamesGuru, Gildia, Histmag, Historia.org.pl, Literka.pl, Map4u, Next gen, Podróże, Polki.pl, PPE.pl, Stowarzyszenie Rozwiń się, Śledzimy Konkursy, Świat Nauki, Świat Zabawek oraz Ampligamer.

 

* Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag quizytag Polak Wietag patronat DI
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy