Cyfryzacja bez tajemnic

Bartosz Kononiuk, DIGIB Polska 14-04-2012, 12:57

W 2013 r. naziemna telewizja cyfrowa zastąpi dotychczas nadawany w Polsce sygnał analogowy. Proces cyfryzacji trwa, zatem musimy już teraz przygotować się na zmiany dotyczące odbioru programów telewizyjnych. Ekspert firmy DIGIB Polska, Bartosz Kononiuk, udziela niezbędnych porad dotyczących zrozumienia procesu i zapoznania się z wszelkimi zasadami nowej emisji cyfrowej.

W dzisiejszych czasach technika cyfrowa otacza nas zewsząd. Niesie ze sobą lepszą jakość, wydajność oraz nowe możliwości. W kontekście cyfryzacji ostatnio bardzo głośno mówi się o telewizji. Aby móc w pełni cieszyć się z nowoczesnych technologii telewizyjnych, musimy zasięgnąć niezbędnych informacji dotyczących ich działania.

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?

Jest to nowoczesna technika nadawania cyfrowego, która całkowicie zastąpi tradycyjny sygnał analogowy (nadajniki analogowe zostaną wyłączone nie później niż 31.07.2013 r.). Naziemna telewizja cyfrowa oparta jest na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial). Wdrożenie nowego sposobu nadawania telewizyjnego, stanowić będzie istotny zwrot technologiczny w naszym kraju.

Z jakimi korzyściami wiąże się proces cyfryzacji?

Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej będziemy mieć darmowy dostęp do zdecydowanie większej ilości programów (bez comiesięcznych opłat) nadawanych w postaci multipleksów. Jakość obrazu oraz dźwięku ulegnie znacznej poprawie (brak efektu zniekształcenia obrazu występującego w telewizji analogowej, dźwięk w cyfrowej jakości Dolby Digital Plus), otrzymamy dostęp do usług dodatkowych, jak przewodnik po programach (tzw. EPG) i napisy ekranowe. Nowoczesna technika nadawania wiąże się z wprowadzeniem telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV High Definition Television), a także możliwością równoległego odbioru kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego). Kolejną zaletą wynikającą z procesu cyfryzacji jest mobilny dostęp do nowoczesnej telewizji na urządzeniach przenośnych, np. laptopach i tabletach. Nowy sposób nadawania cyfrowego wiąże się również z korzyściami finansowymi, gdyż stanowi doskonałą alternatywę dla telewizji kablowej lub satelitarnej (np. po nabyciu przystawki do telewizora, czyli tzw. set-top boxa, nie ponosimy już żadnych dodatkowych opłat).

MUX lub inaczej multipleks cyfrowy to wiązka (zestaw) programów telewizyjnych dostępnych w ramach jednej częstotliwości. Multipleks cyfrowy składający się z 7-8 programów zastępuje jeden program w emisji analogowej. W pierwszym etapie cyfryzacji w Polsce planowane jest uruchomienie 3 multipleksów, które są już aktualnie dostępne w dużej części kraju. Poniżej zaprezentowano aktualny zestaw programów:

Aktualny zestaw programów w 3 multipleksach

W jaki sposób możemy przełączyć się na nowy sposób nadawania?

Podłączenie dekodera DVB-T do telewizora jest bardzo proste
fot. - Podłączenie dekodera DVB-T do telewizora jest bardzo proste
Cyfrową telewizję naziemną możemy odbierać, używając tych samych anten, które wykorzystujemy obecnie do odbioru sygnału analogowego (zewnętrzne siatkowe lub kierunkowe - popularnie zwane Yagi, wewnętrzne pokojowe). Dostęp do nowoczesnego obrazu i dźwięku uzyskamy na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy osób, które posiadają telewizory nieprzystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nie muszą rezygnować ze swojego sprzętu telewizyjnego, wystarczy, że nabędą zewnętrzny dekoder, który podłączą do telewizora.  Drugą możliwością jest zakup nowego sprzętu z wbudowanym tunerem DVB-T. Należy przemyśleć, która opcja jest dla nas bardziej opłacalna.

Kiedy telewizja analogowa zostanie wyłączona?

Sygnał telewizji analogowej będzie wyłączany etapami. Wcześniej zostaną uruchomione nadajniki cyfrowe, więc sam proces będzie płynny i pozwoli widzom odpowiednio się przygotować. Na mapie różnymi kolorami oznaczone są terminy wyłączeń w poszczególnych regionach Polski:

Terminy wyłączeń telewizji analogowej w poszczególnych regionach Polski:

Źródło: digib.eu

Jak uniknąć ryzyka zakupu nieodpowiedniego sprzętu?

Na polskim rynku możemy spotkać się z nieuczciwymi dystrybutorami, którzy oferują swoim klientom przystawki MPEG-2, które nie będą w stanie wyświetlać obrazu nadawanego w naszym kraju. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wsparcie dla treści nadawanych w wysokiej rozdzielczości HD. Niestety, część z dostępnych na rynku urządzeń pozwala na odbiór i dekodowanie tylko tradycyjnego (standardowego) formatu SD. Jeśli decydujemy się na zakup dedykowanego odbiornika, to warto, poza odbiorem programów telewizyjnych, rozejrzeć się za urządzeniami, które zagwarantują nam odtwarzanie plików multimedialnych, takich jak zdjęcia, muzyka, filmy, oraz pozwolą na nagrywanie pożądanych treści (np. dzięki dyskom podłączonym do portów USB w dekoderze). Urządzenia spełniające wspomniane wytyczne oraz gwarantujące odpowiednią jakość wykonania można nabyć w granicach 150-250 złotych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930