Cyberprzestępstwa powodują straty 114 mld dolarów rocznie

07-09-2011, 13:32

Firma Symantec, rozwijająca m.in. popularne narzędzia antywirusowe, opublikowała swój raport.

Podczas gdy policja zatrzymuje tylko nielicznych członków haktywistycznych grup, jak Anonymous czy LulzSec, straty spowodowane tego typu działalnością mogą sięgać wielu miliardów dolarów.

>>Czytaj także: Założyciel Wikipedii krytykuje Juliana Assange'a

Sonda
Obawiasz się cyberataku?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Według Norton Cybercrime Report 2011 tylko w ubiegłym roku ofiarami cyberprzestępczości stało się 431 dorosłych osób. Jak zauważa Symantec, całkowite koszty związane z tego typu działalnością są większe niż łączna wielkość czarnego rynku marihuany, kokainy oraz heroiny.

Raport pokazuje również, że potencjalnymi ofiarami ataków są obecnie najczęściej osoby w wieku od 18 do 31 lat, które uzyskują dostęp do internetu dzięki swojemu telefonowi komórkowemu. Obecnie co trzeci ankietowany uważa, że w następnym roku bardziej prawdopodobne jest, iż stanie się ofiarą cyberprzestępstwa niż zagrożenia w realnym świecie.

W ostatnim czasie szczególnie często spotykane są wycieki różnego rodzaju poufnych informacji. Częściowo przyczyniła się do tego grupa Anonymous, która niedawno opublikowała m.in. 3 gigabajty e-maili należących do szefa policji z San Francisco. Również wyciek danych z WikiLeaks odbił się szerokim echem, choć w tym przypadku trudno nazwać całe wydarzenie aktem cyberprzestępczości.

>>Czytaj także: Były rzecznik prasowy WikiLeaks skasował tysiące dokumentów


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy