Coraz więcej aukcji w polskim internecie
W zeszłym roku na aukcjach internetowych sprzedano dziesiątki milionów różnorakich przedmiotów, których łączną wartość liczy się w miliardach złotych. Na samym Allegro.pl, w ciągu jednej minuty, użytkownicy sprzedawali towary warte 3 tysiące złotych.
reklama
Allegro.pl, będące najpopularniejszą w Polsce platformą aukcyjną może się poszczycić podwojeniem ilości zawartych transakcji. Za pośrednictwem tego serwisu, w roku 2005 sprzedano 25 milionów przedmiotów o łącznej wartości 1,5 mld zł - czytamy w przesłanym kilka dni temu komunikacie prasowym.
Największa platforma aukcyjna w Polsce pozostaje także jedną z najczęściej odwiedzanych stron. Za statystykami odwiedzin idzie większa liczba użytkowników. Średnio w każdej minucie rejestrowane są na Allegro trzy nowe konta, informują przedstawiciele firmy.
Jak pokazuje tabelka zaczerpnięta z serwisu Statystyki polskich serwisów aukcyjnych - WMsoft, krajowy gigant nie jest jednak jedynym tego typu serwisem w Polsce. Konkurencyjny, darmowy Świstak daleko ma jeszcze do lidera. Nie składa jednak broni, a z ubiegłego roku może być bardzo zadowolony.
- Pomimo wejścia eBay na nasz rynek Świstak utrzymał drugą pozycję na rynku i ciągle powiększa dystans dzielący go od reszty konkurentów. We wrześniu staliśmy się odrębnym podmiotem tj. Swistak.pl sp. z o.o., a do udziałowców dołączył Paweł Grząbka. Jest on wysoce wykwalifikowanym menedżerem i jego zaangażowanie w to przedsięwzięcie może być w przyszłości bezcenne - powiedział Dziennikowi Internautów Rafał Agnieszczak z serwisu Swistak.pl.
Dodajmy, że w zeszłym roku na Świstaku zarejestrowało się około 90 tysięcy osób, a obroty sięgnęły ok. 24 mln złotych. Drugi polski serwis aukcyjny odwiedza miesięcznie około 800 tysięcy unikalnych użytkowników. Może to świadczyć o rosnącej dojrzałości naszych aukcjonerów, którzy potrafią poszukiwać alternatywnych kanałów sprzedaży.
O tym, że w Polsce istnieje szansa na podkopanie dominacji Allegro może świadczyć chwilowy zamęt, jaki zrobiło wejście na nasz rynek platformy eBay. Mimo, że polska wersja międzynarodowej platformy została okrzyknięta "rozczarowaniem roku", to trzeba przyznać, że zainteresowanie serwisem w początkach jego funkcjonowania było ogromne i mogło świadczyć o tym, że polscy użytkownicy bacznie śledzą rynek internetowych aukcji.
Teraz ilość aukcji na eBay ciągle spada. Śledząc inne niezależne statystyki polskich serwisów aukcyjnych - mmisiek stats - wyraźnie widać, że eBay miał mocny start. Niestety, nasze zapytania skierowane do eBay Polska, a dotyczące prośby o podsumowanie ubiegłego, jak widać z porównawczej tabelki serwisu mmisiek stats, raczej słabego dla tej platformy roku pozostały bez odpowiedzi. Czy uda się jeszcze wyjść z dołka? O tym przekonamy się zapewne w tym roku.
Na polskim rynku działa też kilka innych serwisów aukcyjnych, które mają swoje wzloty i upadki, ale istnieją nadal, czasem wprowadzają innowacyjne rozwiązania i posiadają pewną grupą wiernych użytkowników. Z całą pewnością wzbogacają nasz rynek internetowych aukcji i warto od czasu do czasu je odwiedzać, aby przekonać się, czy nie mają czegoś ciekawego do zaoferowania.
Internetowych aukcji w Polsce jest coraz więcej, a naszych internautów można uznać za doświadczonych kupców i sprzedawców. Dla wielu osób i firm platformy aukcyjne są ważnym źródłem dochodu. Są one nie tylko popularną rozrywką, ale także istotnym segmentem polskiego e-commerce - już na początku ubiegłego roku dostrzegł to również rodzimy fiskus, który ostro wziął się za kontrolowanie handlu internetowego. W roku 2006 nie pozostaje nic innego, jak życzyć sobie udanych transakcji!