Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Commodore 64 na nowo, w starej obudowie

11-04-2011, 09:27

Nowoczesny komputer wyglądający identycznie, jak C64 z lat 80, udostępniła firma Commodore USA. Da się na nim uruchomić stare gry, ale jest on również w pełni kompatybilny z PC-tami, może mieć Wi-Fi i napęd Blu-ray. Pytanie tylko, czy to jeszcze jest "old school"?

robot sprzątający

reklama


Od pojawienia się komputera Commodore 64 minęło już ponad ćwierć wieku. Miał tylko 64 KB RAM i procesor taktowany zegarem około 1 Mhz, ale i tak był w stanie zapewnić wielu graczom i początkującym programistom niemałą dawkę emocji. Był to również najlepiej sprzedający się model komputera w historii informatyki.

Firma Commodore zbankrutowała w 1994 roku, ale jej komputery mają swoich fanów do dziś. Co jakiś czas podejmowane są próby wskrzeszenia marki i produktów. Jedną z nich podjęła firma Commodore Gaming, która proponowała zaawansowane komputery dla graczy z emulatorem C-64 pod marką Commodore.

>>> Czytaj: Commodore 64 ma 25 lat

C64 w nowej odsłonie
fot. Commodore USA - C64 w nowej odsłonie

Inny pomysł miała firma Commodore USA, która wystartowała w 2010 roku,  zabezpieczywszy wcześniej prawa do marek Commodore i AMIGA. W ubiegłym tygodniu firma ta otworzyła swój sklep internetowy, oferujący Commodore 64 w nowej odsłonie.

Komputer zamknięto w obudowie podobnej do tej z lat 80. Klawiatura jest jak z PC-ta, ale kształt i barwa klawiszy są podobne jak w C-64. Po prawej stronie, na miejscu szerszych klawiszy funkcyjnych, umieszczono klawisze multimedialne.

W tej dziwnej, jak na dzisiejsze czasy, obudowie zamknięto m.in. procesor Intel Atom 1,8 GHz, 2-4 GB RAM (w zależności od modelu), procesor graficzny NVIDIA ION2, twardy dysk o pojemności od 160 GB do 1 TB (w zależności od modelu).

W tym miejscu był kartridż?
fot. Commodore USA - W tym miejscu był kartridż?
 

Komputer może też mieć napęd DVD lub Blu-ray, czytnik kart pamięci, porty USB 2.0, PS/2, DVI, VGA i HDMI. Działa pod kontrolą Linuksa, ale oczywiście można na nim zainstalować Windows.

Co jednak najważniejsze, komputer można przełączyć w tryb klasycznego Commodore 64. System operacyjny określany jako Commodore OS 1.0 ma udostępniać funkcje emulacji oraz pakiet klasycznych gier. System ten ma być z czasem przesłany do nabywców, a w międzyczasie urządzenia będą udostępniane z systemem Ubuntu 10.04 LTS.

Cena? Za 250 USD można kupić obudowę z klawiaturą i czytnikiem kart. Podstawowy model (Basic) z procesorem, płytą główną, 1 GB pamięci i dyskiem 160 GB kosztuje 595 USD (tyle samo wynosiła pierwsza cena oryginalnego C64). Najdroższa opcja "Ultimate" jest wyposażona w Blu-ray, 4 GB RAM, Wi-Fi i dysk 1 TB. Kosztuje niecałe 900 USD. 

Raczej trudno uwierzyć w wielki sukces tego urządzenia. Wspomnienia z dawnych lat są bezcenne i maszyna za 900 USD ich nie zastąpi. Trzeba jednak przyznać, że ta klasyczna, kalecząca palce klawiatura ma swój smaczek.

>>> Czytaj: Wspomnień czar: gry z C64 online


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E