Co to jest ciepły montaż okien?

22-08-2019, 20:51

Poszukując najwyższej jakości stolarki okiennej, zapewniającej bardzo dobrą izolację cieplną wiele osób koncentruje się głównie na jej parametrach, jak liczbie komór, materiale, z którego jest wykonana czy izolacyjności cieplnej. Są to bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze parametry. Aby jednak odnieść z nich korzyść, konieczny jest odpowiedni montaż okien plastikowych, pozwalający na pełne wykorzystanie ich zalet. Zakładanie okien z wykorzystaniem tzw. ciepłego montażu staje się coraz popularniejsze. Co to jest ciepły montaż okien? Jak przygotować okna pod ciepły montaż? Dlaczego warto się nim zainteresować?

Co to jest ciepły montaż okien - omówienie

Ciepły montaż okien jest określeniem, które można wykorzystać do opisania co najmniej dwóch rodzajów montażu stolarki okiennej. Jednym z nich, zyskującym ostatnio na popularności jest montaż okna w warstwie ocieplenia. Takie rozwiązanie cechuje się wieloma zaletami, przede wszystkim zupełnie eliminując mostki termiczne powstające pomiędzy ościeżnicą a murem i izolacją. Przy takim montażu okno instaluje się przed ścianą, zamocowane do muru. Co prawda wiąże się to z nieco trudniejszą instalacją, wykorzystującą ramy instalacyjne czy kotwy, oferuje jednak w zamian znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne.

Ciepły montaż okien pcv - jak przebiega?

Zakładanie okien w tzw. ciepłym montażu powinno przebiegać warstwowo. Pierwszym elementem jest uszczelnienie okna pianką i naklejenie od środka taśmy paroszczelnej i od zewnątrz taśmą para-przepuszczalną. Osadzając okna na kotwach, warto zadbać o odpowiednią ich liczbę, zapobiegnie to bowiem deformowaniu się ramy w przyszłości, co byłoby katastrofalne w skutkach (rozszczelnienie okna, utrata izolacyjności). Przy instalacji okna wykorzystującej ramy instalacyjne ważny jest dobór odpowiedniego materiału, z którego wykonana jest rama - tak by to ona nie była mostkiem termicznym. Prawidłowo wykonany montaż okien plastikowych z jej wykorzystaniem może być swobodnie wykonywany w domach energooszczędnych i pasywnych, z racji na bardzo dobre walory izolacyjne.

Nieco inaczej wykonuje się montaż, jeśli mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową - wówczas okno instaluje się w znajdującej się pomiędzy murami warstwie izolacyjnej, przy wykorzystaniu specjalnych kotew, pozwalających na zamocowanie go do ścian nośnych.

Ciepły montaż po zamontowaniu okien - czy to możliwe? Co można zrobić?

Oczywiście po zainstalowaniu okien nie mamy możliwości zmiany ich położenia, zarówno względem ściany, jak i warstwy izolacyjnej. Możemy jednak w pewnym stopniu poprawić właściwości cieplne i izolacyjne warstwy pomiędzy oknem a ścianą, przy zastosowaniu specjalnych taśm, zarówno para-przepuszczalnej, jak i paroizolacyjnej. Pomogą one, chociaż w pewnym stopniu odtworzyć zalety ciepłego montażu.

Ciepły montaż okien plastikowych - jak się za to zabrać?

Decydując się na ciepły okien, koszt nie powinien być najważniejszym kryterium. Choć zazwyczaj taki montaż jest nieco droższy od standardowej instalacji, nie warto ulegać pokusie, by wykonać to samemu, szukając oszczędności. Pamiętajmy, że najwyższym wydatkiem w całym zestawie jest koszt stolarki okiennej, a nieumiejętnie ją instalując, ryzykujemy odkształcenie ramy, co całkowicie pozbawia okna właściwości izolacyjnych. Montaż okien najlepiej jest pozostawić specjalistom, którzy nie tylko wykonają to szybciej, schludniej i sprawniej, ale również zadbają o odpowiednie dostosowanie instalacji do wymogów związanych z rozmiarem budynku, typem i grubością ściany, jak i technologią zabudowy.

Ciepły montaż okien czy warto?

Odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak! Pomyślmy o tym, jaką korzyść przyniosą nam nawet najlepsze okna, jeśli cały zysk zniweluje nam niewłaściwy montaż okien, który spowoduje powstanie mostków termicznych? Odpowiednie zakładanie okien jest niezbędne, by w domu panowało ciepło, a rachunki za ogrzewanie nie przyprawiały o zawrót głowy. Różnicę docenimy szczególnie w zimowe chłodne wieczory.

Więcej informacji na stronie http://fsystem.pl

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag top pozycjatag montaż okientag komunikat firmy


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.