Co należy wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie samochodowe?

27-03-2019, 07:52

Wybierając ubezpiecznie dla samochodu warto zwrócić na cały szereg aspektów. Niestety większość właścicieli kieruje się przede wszystkim ceną. W przypadku obowiązkowego OC takie działanie ma sens, ponieważ zakres ochrony reguluje ustawa. Zakłady ubezpieczeń pomimo, że oferują to samo to podają różne ceny. W przypadku pozostałych ubezpieczeń sprawa wygląda już inaczej.

ubezpieczenie samochodu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze Auto Casco?

OC jest polisą, którą trzeba mieć i nie warto z niej rezygnować. W razie wypadku właściciel auta byłby zmuszony opłacić szkodę z własnej kieszeni. Pozostałe ubezpieczenia, takie jak Auto Casco są już dobrowolne, a o zakresie każdy kierowca decyduje samodzielnie. Tutaj nie decyduje wyłącznie cena. Konieczne będzie dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Do wyboru mamy Auto Casco kradzieżowe i wypadkowe. Popularna jest również opcja Smart Casco, gdzie klient sam wybiera ryzyka zawierane w ubezpieczeniu. Oprócz zakresu należy wybrać również wariant likwidacji szkody. Do popularnych należy opcja, gdzie samochód jest naprawiany w autoryzowanym serwisie lub gdzie odszkodowanie jest wypłacane na podstawie wyceny rzeczoznawcy.

Przy wyborze odpowiedniej metody, warto zwrócić uwagę, że w autoryzowanym serwisie pojazd jest naprawiany przy użyciu oryginalnych części. W wariancie wyceny pod uwagę brane są ceny części zamiennych. W obydwu opcjach właściciel pojazdu może zadecydować o wyborze amortyzacji.

Jest to wskaźnik procentowy zużycia eksploatacyjnego części. Opcja z uwzględnieniem amortyzacji polega na obliczeniu zużycia części z uwzględnieniem okresu eksploatacji pojazdu. Wariant bez amortyzacji nie uwzględnia tych danych.

Dla przypadku szkody całkowitej lub kradzieży istnieją następujące warianty obliczenia odszkodowania:

  1. Stała wartość pojazdu, gdzie podstawę do wyliczenia stanowi wartość auta w dniu kupna ubezpieczenia.
  2. Zmienna wartość pojazdu, gdzie wysokość ubezpieczenia stanowi wartość samochodu w dniu wypadku.

Konieczny jest również wybór udziału własnego w szkodzie. Decyzja o pokryciu części ewentualnych strat z własnej kieszeni sprawi, że zapłacimy mniej za Auto Casco.

O czym warto pamiętać przy wyborze pozostałych ubezpieczeń?

1 Assistance

Decydując się na Assistance warto uwzględnić w ubezpieczeniu sytuacje, które często mogą przydarzyć się na drodze. Większości kierowców od czasu do czasu zdarza się przebita opona. Nieprawidłowo wymieniona może być przyczyną problemów w trakcie jazdy, a nawet przyczynić się do wypadku. Ubezpieczenie pokrywające taką awarie może okazać się bardzo przydatne. Innym przypadkiem jest rozładowany akumulator.

Takie sytuacje zdarzają się głównie w czasie występowania skrajnych temperatur. Jeśli poszukamy odpowiedniego ubezpieczenia możemy znaleźć opcję, która uwaględnia pomoc również w takiej sytuacji. Przeczytaj opinie o Aviva.

2 NNW

Ten typ ubezpieczenia ma za zadanie chronić życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów. Czasem możemy natrafić na ciekawe rozszerzenia tej opcji, jak zapewnienie dostępu do wybranych lekarzy specjalistów, badań i zabiegów.

3 Ubezpieczenie szyb i kluczyków

Decydując się na ubezpieczenie warto przewidzieć sytuacje, które całkiem uniemożliwią nam poruszanie się autem. Zgubienie kluczyków to wbrew pozorom dość częsty problem, który często skutkuje wymianą zamków w drzwiach. Jazda z uszkodzoną szybą jest niebezpieczna i grozi odebraniem dowodu rejestracyjnego. W obu tych przypadkach warto mieć zapewnioną pomoc ubezpieczyciela.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. PhotoMIX
fot. BabbelRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: