Co dziesiąty Europejczyk padł ofiarą mobilnej przestępczości

07-04-2013, 19:44

Ponad jedna trzecia Europejczyków (34%) nie potrafiłaby rozstać się ze swoim smartfonem lub tabletem, takie samo przywiązanie deklaruje 27% Polaków - wynika z badania firmy Symantec.

Zdecydowana większość (69%) Europejczyków przyznaje, że przechowuje na swoich urządzeniach mobilnych poufne dane, w Polsce taki stan rzeczy deklaruje niemal ośmiu na dziesięciu posiadaczy smartfonów i tabletów. Mimo to ponad jedna trzecia (35% Europejczyków oraz 32% Polaków) przyznaje się do niestosowania haseł w celu ochrony tych informacji. Warto przy tym mieć na uwadze, że trzech na dziesięciu Europejczyków zgubiło swoje urządzenie mobilne lub doświadczyło jego kradzieży (w Polsce 27% badanych).

Średni koszt takiego zdarzenia dla krajów europejskich to 122 euro za wymianę lub możliwość tymczasowego używania innego telefonu, a w przypadku tabletu - prawie dwa razy tyle, tj. 233 euro. Główne obawy użytkowników związane z utratą telefonu to przede wszystkim wysoki rachunek od operatora z tytułu wykonanych rozmów (deklaruje to 43% Europejczyków i aż 56% Polaków), niepożądany kontakt z osobami z książki telefonicznej (Europa - 26%, Polska - 35%) i zakupy dokonane przy użyciu tego urządzenia przez osoby trzecie (Europa - 26%, Polska - 33%).

Dwóch na pięciu użytkowników przyznaje się ponadto do okazjonalnego pobierania aplikacji z nieautoryzowanych źródeł, przy czym Polacy są tu ostrożniejsi od swoich sąsiadów - czynność taką zadeklarowało 41% Europejczyków i 36% Polaków. Ponad jedna trzecia badanych nie korzysta z bezpiecznych metod uwierzytelniania podczas dokonywania płatności za pomocą smartfonu lub tabletu. Z badania wynika, że blisko 10% Europejczyków korzystających z technologii mobilnych padło ofiarą cyberprzestępczości (w Polsce odsetek ten wyniósł 11%).

Nieostrożne zachowania występują też w czasie korzystania z bezpłatnych lub niezabezpieczonych publicznych hotspotów sieci Wi-Fi. Niemal połowa użytkowników jest świadoma wynikających z tego zagrożeń, mimo to nie zmienia swoich zachowań. Ponad 40% badanych, korzystając z takiej sieci, sprawdza prywatną pocztę e-mail (Europa 43%, Polska 47%), a niemal co piąta osoba używa jej, by uzyskać dostęp online do swojego konta bankowego (Europa 18%, Polska 20%).

Więcej informacji znajdziecie w raporcie Norton Cybercrime Report 2012: European Mobile Insights, poniżej zamieszczamy podsumowującą go prezentację.

NCR_Mobile_Insights_prezentacja.pdf by di24pl


Źródło: Symantec
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy