Cmentarze pod specjalnym nadzorem dzięki technologiom

31-10-2011, 11:28

Najbliższe dni przyniosą zwiększony ruch na cmentarzach i w ich pobliżu. To rodzi wiele problemów. Do ich rozwiązywania w coraz większym stopniu wykorzystuje się nowoczesne technologie.

W wielu miejscach udało się zlikwidować lub przynajmniej zmniejszyć nasilenie zagrożeń, instalując w pobliżu cmentarzy monitoring wizyjny. Jego podstawową funkcją pozostaje prewencja – widok kamery i świadomość, że jest się nagrywanym, skutecznie ogranicza liczbę wykroczeń.

- W zależności od zlecenia montowane przez nas systemy kamer rejestrują widok ogólny na cmentarz, a także poszczególne alejki czy nawet wybrane pomniki – mówi Sławomir Wojtacki z firmy Sprint zajmującej się monitoringiem miejskim. Zdarza się również, że kamery śledzą wydarzenia na drogach dojazdowych do cmentarza – dodaje.

Jest to zarówno monitoring aktywny (operator obserwuje nagrywany obraz), jak i pasywny polegający na zapisie obrazu na dysk 24 godziny na dobę. Szczególnie ten pierwszy ma umożliwić szybką reakcję i zwiększa bezpieczeństwo. Zarejestrowane zdarzenia są też często wykorzystywane jako materiał dowodowy. Jeden cmentarz zazwyczaj monitoruje kilka kamer.

Czytaj też: e-Usługi także dla zmarłych

Wyjątkowemu nadzorowi poddawane są cmentarze-symbole, miejsca spoczynku żołnierzy, ofiar Holocaustu, zbiorowe mogiły. Specjalne systemy monitoringu działają w Warszawie na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich czy w Łodzi na Cmentarzu Żydowskim, w Parku Ocalałych (Mogiła Żydowska).

- Są to kamery funkcjonujące w ramach miejskich systemów monitoringu. Potrzeba ich wybudowania bierze się zazwyczaj z chęci ochrony miejsc pamięci szczególnie narażonych na akty wandalizmu, które mogą mieć później poważne konsekwencje dyplomatyczne - dodaje Sławomir Wojtacki ze Sprint S.A.

Eksperci przewidują wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami. Kompletny system miejskiego monitoringu nadzorujący także cmentarze to koszt rozpoczynający się od kilkuset tysięcy złotych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy