Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cloud computing: UE chce standardów chmur, uczciwych umów, przenośności danych

27-09-2012, 11:13

Usługi chmurowe to oszczędności, ale o kształcie tych usług decydują głównie dostawcy. Komisja Europejska chce to zmienić, przedstawiając strategię na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej w Europie. Ma ona prowadzić m.in. do ustalenia standardów w zakresie chmur.

Wykorzystywać cloud computing czy nie? Przechowywać pliki w chmurze obliczeniowej czy na dyskach? Takie pytania zadawano kilka lat temu. Dziś pytania dotyczą raczej tego, w jaki sposób korzystać z chmur i w jakim stopniu można wykorzystać usługi "internetowe" w działalności np. administracji publicznej.

Komisja Europejska nie ma wątpliwości, że chmury to rozwiązanie szybsze, tańsze, bardziej elastyczne i potencjalnie bezpieczniejsze od rozwiązań informatycznych zlokalizowanych na miejscu (no... z tym można dyskutować). Zdaniem KE rzeczywiste korzyści ekonomiczne mogą wynikać z upowszechnienia wykorzystania rozwiązań opartych na modelu chmury wśród przedsiębiorców i podmiotów sektora publicznego.

Czytaj: Odzyskamy unijne pieniądze na informatyzację, ale czy e-administracja ruszy?

Dziś Komisja Europejska określiła strategię dotyczącą chmur. Mają to być działania zmierzające do uzyskania takich korzyści z chmur, jak 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie oraz roczny przyrost PKB UE na poziomie 160 mld EUR (ok. 1%) do 2020 r.

Chodzi o to, aby zlikwidować główne bariery w korzystaniu z chmur, które stanowi m.in. o brak wspólnych norm i precyzyjnych umów z usługodawcami.

Główne działania założone w strategii to:

  • rozwiązanie problemu mnogości standardów, aby zapewnić użytkownikom chmury interoperacyjność, przenoszenie danych i odwracalność danych. Niezbędne normy mają być określone do 2013 r.

  • Promowanie ogólnounijnych mechanizmów certyfikacji dla wiarygodnych dostawców usług w modelu chmury.

  • Opracowanie wzoru "bezpiecznych i uczciwych" warunków dla umów dotyczących usług w chmurze, w tym umów o gwarantowanym poziomie usług.

  • Ustanowienie europejskiego partnerstwa na rzecz chmur obliczeniowych z udziałem państw członkowskich i podmiotów branżowych, aby wykorzystać siłę nabywczą sektora publicznego (20% wszystkich wydatków w dziedzinie IT) w celu kształtowania europejskiego rynku chmury obliczeniowej.

- Chmury obliczeniowe są motorem zmian dla naszej gospodarki. Jeżeli nie podejmiemy działania na szczeblu unijnym, będziemy dalej tkwić w rzeczywistości ograniczonej krajowymi barierami i przegapimy miliardowe korzyści gospodarcze - uważa Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.

Sonda
Czy wierszysz, że cloud computing przynisie gospodarce korzyści?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Ogłoszona dziś strategia pojawia się w następstwie propozycji w sprawie aktualizacji przepisów dotyczących ochrony danych przedstawionej przez Komisję w 2012 r. oraz poprzedza europejską strategię na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego, która zostanie przedstawiona w nadchodzących miesiącach (to delikatny temat, przy okazji którego mogą być ujawnione intencje nie tak dobre, jak te dotyczące standaryzacji).

Poniżej komunikat KE na temat wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej.

Komunikat KE

Czytaj: Wyciek: cenzura, filtry i brak anonimowości w UE, czyli "Czysty Internet"

Partnerem cyklu artykułów o Cloud Computing jest:

IBM SmartCloud Enterprise


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja EuropejskaOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik