Classroom, czyli Google chce zinformatyzować pracę nauczyciela

07-05-2014, 12:01

Nauczyciele muszą nosić tony papieru i przypominać wielu ludziom o wielu sprawach. Firma Google chce im udostępnić jedno narzędzie do tego celu - Classroom.

Zawsze mawiałem, że jeśli nie wiesz, ile papieru zdołasz unieść, powinieneś zostać nauczycielem. Wtedy szybko się przekonasz. Podobne problemy mają nie tylko nauczyciele w Polsce. Firma Google to dostrzegła i udostępniła narzędzie, które umożliwi zinformatyzowanie pracy nauczyciela i być może zaoszczędzenie czasu.

Tym narzędziem jest Classroom. Rozwiązanie jest bezpłatne i pozbawione reklam. Jest częścią pakietu Google Apps dla szkół i uczelni. Początkowo będzie ono dostępne na zaproszenia, o które można się już starać, ale do września Classroom powinno być udostępnione każdej szkole korzystającej z pakietu aplikacji Google.

Classroom - laptop zamiast papieru

No dobrze, ale co to narzędzie robi? Przede wszystkim integruje Dokumenty Google, Dysk Google oraz Gmaila, aby nauczyciel mógł bez używania papieru przydzielać uczniom zadania (np. w postaci kart pracy) i sprawdzać, jak poszło wykonywanie tych zdań.

Nauczyciele mogą udostępnić pojedynczy dokument lub automatycznie utworzyć kopię dla każdego ucznia. Uczniowie mogą odrabiać zadania bezpośrednio w aplikacji Classroom lub w Dokumentach Google, a nauczyciele widzą, kto oddał pracę i mogą przekazywać uwagi oraz wystawiać oceny.

zdjęcie

Organizacja i komunikacja

Narzędzie Classroom powinno też ułatwiać organizację. Automatycznie tworzy ono foldery do każdego zadania i dla każdego ucznia. Uczniowie mogą zobaczyć wszystkie zadane prace na stronie zadań.

zrzut

Classroom ma też ułatwiać komunikację w klasie. Nauczyciele mają możliwość wysyłania powiadomień, pytań i komentarzy w czasie rzeczywistym. Uczniowie mogą publikować swoje odpowiedzi.

Sonda
Ile lat potrzeba, aby laptopy stały się normalym wyposażeniem polskiej szkoły?
  • do 5 lat
  • 5-10 lat
  • 10-15 lat
  • więcej niż 15 lat
wyniki  komentarze

Classroom vs polska rzeczywistość?

Czy Classroom może pomóc polskim nauczycielom? Z pewnością również polscy nauczyciele powinni to narzędzie poznać i mogliby je wykorzystać przy wybranych okazjach. Niestety pełne i ciągłe wykorzystywanie zalet Classroom wymagałoby o wiele lepszego zinformatyzowania polskich szkół.

Poniżej zamieszczamy film Google, który przedstawia koncepcję narzędzia. Na tym filmie widzimy klasę, w której na jednego ucznia przypada jeden laptop. Niestety w Polsce wciąż nie myśli się o komputerze jak o zwykłym elemencie wyposażenia klasy. W polskiej szkole wciąż dominuje koncepcja "pracowni komputerowych", które są specjalnie wyznaczonym miejscem do kontaktu z technologią. Niemniej, pomimo tych różnic, warto obejrzeć film od Google i zobaczyć, jak mogłaby wyglądać szkoła.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy