Classmate: nowy model i zamówienie z Portugalii

31-07-2008, 12:38

Ulepszoną wersję edukacyjnego laptopa Classmate PC ma już niedługo wypuścić Intel. Prawdopodobnie maszyna będzie wyposażona w oprogramowanie Sugar stworzone w ramach projektu OLPC. Poza tym Classmate ma na koncie nowy sukces – Portugalia zamówiła pół miliona tych maszyn.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Z informacji udostępnionych przez rzeczniczkę Intela Agnes Kwan wynika, że nowa generacja laptopów Classmate powinna się pojawić w ciągu miesiąca. Zmiany będą obejmować zarówno sprzęt jak i oprogramowanie. Część z nich będzie wynikiem konsultacji z nauczycielami.

Niewykluczone, że na nowym Classmate zostanie wykorzystana wersja oprogramowania Sugar stworzonego pierwotnie projektowane dla komputerów XO produkowanych w ramach projektu OLPC. Nieoficjalnie laptop z interfejsem Sugar został już zaprezentowany na stronie OLPC News.

Powyższa informacja może zaskoczyć. Intel był co prawda zaangażowany w projekt OLPC i jego przedstawiciele mówili o komplementarności projektów, ale na początku bieżącego roku firma wycofała się ze współpracy. Teraz Intelowi w korzystaniu z Sugar może pomóc Sugar Labs Foundation, organizacja założona przez Waltera Bendera. Programista ten był w projekcie OLPC "osobą nr 2", ale w kwietniu postanowił go opuścić, aby skupić się na rozwijaniu oprogramowania Sugar.

Jeśli chodzi o zmiany w sprzęcie to nie ma dokładnych informacji na ten temat. Wiadomo, że komputer ma być szybszy i wyposażony w więcej pamięci. Obecnie jest on wyposażony w procesory Atom 1.6Ghz i 1 GB RAM. Wcześniejsze wersje Classmate miały procesor Intel Celeron 900MHz oraz 256 MB RAM. Classmate 2 posiada też ekran 8,9 cala (w miejsce 7-calowego) i dysk o pojemności 30 GB.

Pół miliona do Portugalii

W ostatnim czasie Classmate ma przejść nie tylko modernizację. Dużym sukcesem jest osiągnięcie porozumienia pomiędzy Intelem a rządem Portugalii, na mocy którego edukacyjny laptop trafi do portugalskich szkół podstawowych w roku szkolnym 2008/2009.

Portugalia planuje zakupić 500 tys. maszyn w ramach inicjatywy o nazwie Magellan będącej częścią szerszego programu e-Escola. Nie wiadomo jeszcze która wersja Classmate trafi do portugalskich uczniów, ani ile zapłacą za komputer rodzice (rynkowa cena laptopa waha się od 250-300 USD). Warunki finansowe porozumienia nie zostały ujawnione.

Jak dotąd Intel nie podawał dokładnych liczb dotyczących laptopów sprzedanych do szkół. Prawdopodobnie jednak portugalskie zamówienie jest największym w historii Classmate PC.

Intel będzie nie tylko dostarczał laptopy, ale również posłuży wsparciem przy zarządzaniu projektami Magellan i e-Scola. Dzięki współpracy z firmą utworzone zostanie również "Centrum kompetencji" w Portugalii, które pomoże w rozszerzaniu idei korzystania z komputera przenośnego w edukacji i powielaniu pilotażowanych projektów w innych krajach.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.