Cisco: Najważniejsze trendy to wirtualizacja i współpraca w czasie rzeczywistym

09-04-2010, 02:37

Z badania przeprowadzonego wśród społeczności posiadaczy certyfikatu CCIE firmy Cisco wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat najważniejsze z punktu widzenia informatyków obszary to wirtualizacja, zarządzanie zabezpieczeniami i ryzykiem, ujednolicona komunikacja, technologia wideo oraz współpraca w czasie rzeczywistym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Badanie zrealizowane przez analityków z firmy Illuminas miało pokazać, jak zmieni się infrastruktura informatyczna w ciągu najbliższych pięciu lat oraz jak zmiany te postrzegają cenieni profesjonaliści w dziedzinie sieciowych rozwiązań informatycznych. W ankiecie wzięło udział 970 posiadaczy certyfikatu CCIE z 79 krajów, którzy pracują zarówno w firmach z listy Fortune 500, jak i małych lub średnich przedsiębiorstwach z najróżniejszych branż.

Rosnąca popularność wirtualizacji

Ponad dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że w ciągu następnych pięciu lat najważniejszą inwestycją sieciową będzie wirtualizacja, ponieważ dyrektorom ds. informatyki w dalszym ciągu bardzo zależy na obniżaniu kosztów infrastruktury informatycznej. Organizacje coraz częściej wdrażają rozwiązania wirtualne, by zmniejszyć zużycie energii, zaoszczędzić miejsce i obniżyć koszty. Kompleksowa i wszechstronna strategia wirtualizacji może zapewnić firmom znaczną przewagę nad konkurencją, zwiększając ich sprawność operacyjną i upraszczając zarządzanie.

Według ankietowanych najważniejszą inicjatywą w zakresie ekologicznych aspektów sieci w ciągu najbliższych pięciu lat będzie kwestia sprawności energetycznej centrów przetwarzania danych.

Rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa w coraz bardziej zaawansowanych sieciach

Organizacje coraz częściej wdrażają technologie, które umożliwiają im współpracę przekraczającą granice korporacyjne i geograficzne, dlatego bezpieczeństwo sieci w dalszym ciągu będzie kluczowym komponentem strategii IT. Sieci wciąż mają wiele słabych punktów. Nieustannie rosną też zagrożenia sieciowe, a także umiejętności i poziom zaawansowania atakujących.

Zdaniem ankietowanych informatyków, specjaliści ds. sieci muszą być w stanie kontrolować coraz liczniejsze przypadki naruszenia bezpieczeństwa, które pochodzą zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz firm i zagrażają współczesnym sieciom. 64% uczestników badania twierdzi, że w ciągu najbliższych 3-5 lat zarządzanie zabezpieczeniami i ryzykiem będzie należało do najbardziej poszukiwanych umiejętności w dziedzinie sieci. Jeden na trzech ankietowanych spodziewa się, że bezpieczeństwo sieci i informacji będzie należeć w tym okresie do najważniejszych problemów dyrektorów ds. informatyki.

Współpraca za pośrednictwem platform ujednoliconej komunikacji i technologii wideo

Jak twierdzi 47% ankietowanych posiadaczy certyfikatu CCIE, ujednolicona komunikacja doprowadzi do zwiększenia współpracy wśród pracowników przedsiębiorstw. 30% badanych przewiduje, że spełnienie potrzeb pracowników na świecie, którzy działają w znacznym stopniu w oparciu o współpracę, będzie należało do najważniejszych zadań dyrektorów ds. informatyki na najbliższe pięć lat.

Rozwiązania umożliwiające współpracę i konferencje internetowe będą odgrywać kluczową rolę, ponieważ przedsiębiorstwa chcą sprostać złożoności niezwykle mobilnego, opartego na współpracy globalnego środowiska biznesowego.

52% respondentów jest zdania, że rozwiązania wideo umożliwiające współpracę w czasie rzeczywistym, takie jak Cisco TelePresence, będą jedną z najważniejszych ekologicznych inicjatyw wpływających na sieci i inżynierów sieciowych. Ankietowani zgodnie twierdzą, że wykorzystanie technologii wideo we współpracy rośnie. 25% ankietowanych uważa, że wideo będzie należało do głównych trendów sieciowych w ciągu najbliższych pięciu lat.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.