Cisco: Firmy muszą zmienić swoje podejście do bezpieczeństwa

28-07-2010, 16:30

Sieci społecznościowe, wirtualizacja, cloud computing i intensywne korzystanie z urządzeń mobilnych mają ogromny wpływ na zdolność działów IT do skutecznego zabezpieczenia sieci - dowodzą twórcy raportu „Cisco 2010 Midyear Security Report”.

Z przeprowadzonych przez Cisco badań wynika, że 50% użytkowników przynajmniej raz w tygodniu ignoruje politykę zabraniającą używania mediów społecznościowych, a 27% zmienia ustawienia firmowych urządzeń, aby uzyskać dostęp do zakazanych aplikacji. Czym zajmują się pracownicy w czasie, gdy szefostwo nie ma ich na oku?

7% badanych użytkowników Facebooka poświęca przeciętnie 68 minut dziennie interaktywnej grze FarmVille. Druga najpopularniejsza gra to Mafia Wars, w którą 5% użytkowników codziennie gra przez 52 minuty. Gra Café World, która przyciągnęła 4% internautów, odpowiada za 36 minut traconych każdego dnia.

Skutkuje to oczywiście spadkiem produktywności i choć samo w sobie nie stanowi naruszenia bezpieczeństwa, trzeba mieć na uwadze, że cyberprzestępcy nie zasypiają gruszek w popiele i opracowują sposoby rozpowszechniania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem popularnych gier.

>> Czytaj: 600 tys. użytkowników Facebooka "polubiło" nową złośliwą aplikację

- Innowacje technologiczne fundamentalnie zmieniają sposób, w jaki ludzie żyją, pracują, bawią się, udostępniają informacje i komunikują ze sobą nawzajem. Ponieważ konsumenci zazwyczaj są pierwszymi użytkownikami nowych technologii, przedsiębiorstwa często mają problemy z przystosowaniem obowiązującej polityki do technologicznych preferencji pracowników - komentuje John N. Stewart, wiceprezes Cisco i główny dyrektor ds. bezpieczeństwa.

Jego zdaniem rynek podlega obecnie działaniu kilku zbieżnych sił, więc przedsiębiorstwa muszą przekształcić model IT, aby uwzględnić nową sieć bez granic i narastające zagrożenia. Omawiany raport zawiera pięć zaleceń, które mają zwiększyć stopień bezpieczeństwa firm do 2011 roku. Aby poradzić sobie z nowymi trendami, przedsiębiorstwa powinny:

  • egzekwować precyzyjne, definiowane dla każdego użytkownika z osobna, zasady dostępu do aplikacji i danych w zwirtualizowanych systemach,
  • określić ścisłe limity dostępu do danych biznesowych,
  • stworzyć formalną, korporacyjną politykę mobilności,
  • inwestować w narzędzia do monitorowania aktywności w „chmurze”,
  • edukować pracowników w zakresie używania mediów społecznościowych w miejscu pracy.

Z pełnym raportem można zapoznać się na stronie Cisco.

>> Czytaj: Jak się nie dać okraść - bezpieczeństwo informatyczne firm


Źródło: Cisco
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy