Chiny zaostrzają kontrolę Sieci

23-03-2008, 23:30

25 zamkniętych witryn, 32 kolejne ukarane grzywnami za publikację treści "zagrażających bezpieczeństwu publicznemu" - to bilans tylko ostatnich działań chińskich władz, które na wydarzenia w Tybecie odpowiadają jeszcze ostrzejszym cenzurowaniem internetu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Blokowanie, bądź zamykanie niepokornych serwisów internetowych nie należy w Chinach do rzadkości. Tamtejsze prawo zabrania publikowania treści pornograficznych, bądź zagrażających bezpieczeństwu państwa i porządkowi publicznemu. Łamanie zakazu skutkować może wysokimi grzywnami, bądź (w poważniejszych przypadkach) likwidacją danej witryny i konsekwencjami prawnymi dla osób odpowiedzialnych za publikację treści.

W ostatnim czasie władze promowały inicjatywę na rzecz "czystego internetu", w ramach której operatorzy największych serwisów mieli zobowiązać się do samocenzurowania publikowanych informacji i materiałów multimedialnych.

Ostatnie wydarzenia w Tybecie pokazały jednak, iż całkowite wyeliminowanie niepożądanych przez władzę treści z internetu nie jest możliwe. Zaczęło się od zablokowania dostępu do YouTube, w którym pojawiły się filmy przedstawiające zamieszki w stolicy prowincji - Lhasie.

W tym czasie skontrolowano również zawartość lokalnych serwisów - karami finansowymi ukarano operatorów 32 witryn, na łamach których poruszano tematykę wydarzeń w Tybecie. W przypadku 25 serwisów (w tym kilku popularnych witryn wideo jak MopVod.com) podjęto decyzję o odebraniu licencji na działalność, a tym samym ich likwidacji. Osobom, które odpowiadały za działalność tych stron, postawiono zarzut narażania bezpieczeństwa publicznego.

Już niedługo władze zamierzają też dokładniej kontrolować, kto korzysta z internetu podczas wizyt w tamtejszych kawiarenkach. W jednym z dystryktów Pekinu rozpoczęto wdrażanie nowego systemu, który wymagać będzie rejestracji wszystkich internautów (dane osobowe plus zdjęcie) przed dopuszczeniem ich do komputerów. W ten sposób stworzona baza numerów identyfikacyjnych pozwoli na natychmiastową identyfikację osób przebywających w danym czasie w Sieci.

Wprowadzanie systemu w chińskiej stolicy i jej najbliższych okolicach ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Jeśli spełni on oczekiwania władz, całkiem prawdopodobne, iż obowiązek jego użytkowania obejmie docelowo cały kraj. Wyrażenie "internet nie jest anonimowy" stanie się wówczas w Chinach bardziej niż prawdziwe.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.