Chiny: Nie będzie złagodzenia cenzury

09-06-2010, 06:57

Będą za to nowe inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną. Internet, według chińskich władz, jest jednym z kluczy do szybkiego rozwoju gospodarczego i bogacenia się społeczeństwa. Nie może jednak zagrozić podstawom systemu.

Opublikowana wczoraj 31-stronicowa biała księga nie pozostawia wątpliwości - nie ma mowy o jakimkolwiek ograniczeniu cenzury i kontroli państwa nad internetem. Oznacza to, że w Państwie Środka nadal blokowane będą strony pornograficzne, wzywające do przemocy, a także Facebook, Twitter czy YouTube. Serwisy społecznościowe mogłyby bowiem służyć szerzeniu niebezpiecznych dla Pekinu treści. Na to zgody być nie może.

>> Czytaj także: Społecznościowa potęga zagraża reżimowi 

Sonda
Cenzura to wyłącznie sprawa wewnętrzna danego państwa?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Na osłodę władze Chin zapowiedziały zwiększenie liczby osób podłączonych do internetu z 30 do 45 procent w ciągu najbliższych pięciu lat. Dostęp do sieci mają mieć nie tylko mieszkańcy miast i urzędnicy w mniejszych ośrodkach, ale także osoby mało zamożne. Już teraz w najludniejszym państwie świata mieszka najwięcej internautów - około 400 milionów.

Pekin wierzy, że internet wspomoże wzrost gospodarczy i rozwój społeczny, poprawi jakość usług publicznych, a w konsekwencji jakość życia zwykłych Chińczyków. Do tego jednak przydałaby się skuteczniejsza walka z korupcją czy lepiej funkcjonujący wymiar sprawiedliwości.

Chiny nie będą także akceptować jakiejkolwiek formy krytyki czy nacisku w związku ze swoją polityką kontroli. Jest to tylko i wyłącznie sprawa wewnętrzna, inne państwa nie mają więc prawa w jakikolwiek sposób ingerować. Jest to jasny sygnał wysłany do Waszyngtonu - na początku roku, gdy Google wystąpiła przeciwko komunistycznym władzom, Stany Zjednoczone stanęły po stronie swojej firmy, krytykując podejście Chin i wzywając do ograniczenia cenzury.

>> Czytaj także: Chiny: USA nie muszą nam dawać lekcji odnośnie internetu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Chinytag cenzura
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy