Chińskie nie znaczy gorsze! Smartfony z Chin coraz popularniejsze

Adam Bębenek 07-09-2015, 22:56

Oznaczenie „Made in China“ umieszczane na produktach nie zawsze kojarzy się z ich wysoką jakością. To samo bardzo długo dotyczyło także rynku smartfonów – również w Polsce często można było natknąć się na modele bezimiennych marek, dostępne w niskich cenach, lecz niegrzeszące jakością wykonania i niepokojąco przypominające produkty swoich konkurentów. Tegoroczne targi IFA oraz dane zgromadzone przez porównywarkę cen idealo mogą jednak świadczyć o tym, że smartfony z Państwa Środka mają szansę na nie lada sukces także w Europie.

Smartfony z Chin: 6-procentowy wzrost zainteresowania

W ciągu ostatnich pięciu lat obserwowany jest systematyczny wzrost zainteresowania smartfonami z Chin: w pierwszej połowie 2015 roku udział w popycie na smartfony chińskich producentów wynosił 6% w porównaniu ze wszystkimi smartfonami na europejskich stronach porównywarki cen idealo.

idealo Smartfony z Chin zdobywaja Europe

Choć 6-procentowy wzrost zainteresowania to na pozór niewiele, w rzeczywistości obrazuje ogromny rozwój w porównaniu z 2010 rokiem. Można bowiem zaryzykować stwierdzeniem, że chińskie smartfony rozpoczęły wtedy starania o klientów od zera. Pięć lat temu zainteresowanie produktami takich marek jak Xiaomi lub ZTE wynosiło zaledwie 0,1%. Obserwowana tendencja rośnie – na 2017 idealo prognozuje roczny udział w popycie na smartfony z Państwa Środka wynoszący 7%. W najbliższych latach można więc spodziewać się, że chińskie produkty stanowić będą poważną konkurencję dla koreańskich lub amerykańskich firm.

 

Duże różnice w cenie między poszczególnymi producentami

Innym stereotypem dotyczącym smartfonów z Chin jest również ich cena. Wielu konsumentów często wychodzi z założenia, że są to tanie, a przez to jakościowo niskie produkty. W zestawieniu średnich cen produktów popularnych marek smartfonów na idealo.pl zauważyć można odwrotny stan rzeczy:

Idealo Duże różnice w cenie między poszczególnymi producentami

Dane zgromadzone na podstawie cen smartfonów na polskiej stronie idealo potwierdzają, że chińskie produkty znaleźć można we wszystkich przedziałach cenowych. Marka Xiaomi reprezentuje ten sam segment cenowy, co Samsung lub Sony, zaś za nieco tańsze smartfony Huawei i ZTE zapłacić trzeba więcej niż 700 złotych. 

Najdroższymi smartfonami wciąż jednak są iPhone’y marki Apple, które są ponad dwukrotnie droższe niż produkty drugiego w kolejności Samsunga. Do najtańszych producentów uwzględnionych w zestawieniu idealo zaliczają się natomiast marki z… Polski. Modele myPhone lub GoClever to koszt rzędu 300-550 zł. Mity o tanich produktach z Chin można zatem włożyć między bajki, zaś mówiąc o smartfonach z najniższej cenowej półki, należy myśleć już tylko o ofercie rodzimych marek.


Źródło: informacja prasowa
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag IFAtag Idealotag Europatag Chinytag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930