Chcesz robić interesy z urzędami? Powinieneś poznać eKatalogi

10-09-2015, 14:24

Urzędy mogą już kupować towary i usługi przez platformę eKatalogi, która jest niczym "Allegro dla zamówień publicznych". Tę samą platformę powinni poznać przedsiębiorcy, dla których jest to szansa na nowy rynek zbytu.

W czerwcu ubiegłego roku Dziennik Internautów pisał o tworzeniu platformy eKatalogi. Mówiąc najprościej jest to serwis, w którym urzędy mogą składać zamówienia i kupować towary. Przedsiębiorcy mogą nastomiast zyskać nowych klientów, z rynku zamówień publicznych, którego wartość w roku ubiegłym przekroczyła 133 mld zł. Dodajmy, że wartość rynku zamówień poniżej progu stosowania ustawy PZP wyniosła ponad 28 mld zł. 

Teoretycznie wielu przedsiębiorców już mogło dostarczać towary lub usługi dla instytucji publicznych. Urzędnicy teoretycznie powinni szukać najbardziej korzystnych ofert. Praktyka jest nieco inna, bo kiedy nie trzeba przeprowadzać przetargu (przy zamówieniach poniżej 30 tys. euro), urzędnicy mogą skierować zapytania ofertowe do nielicznych, wybranych przez siebie firm. Może to wyłączyć z rynku niektóre firmy, które miałyby konkurencyjną ofertę.

Działająca już platforma eKatalogi tworzy coś w rodzaju "Allegro dla zamówień publicznych". Pozwala urzędnikom znaleźć nowe firmy, jednocześnie zwiększając możliwości wyboru najkorzystniejszej oferty. Zaletą stosowania tej platformy jest także skrócenie czasu zakupu poprzez elektroniczne generowanie dokumentacji. UZP zapewnia też, że eKatalogi zwiększają transparentność zakupów. 

eKatalogi

Przedsiębiorca, który chce sprzedawać na tej platformie, możę się zarejestrować się na stronie www.ekatalogi.uzp.gov.pl. Nastepnie powinien znaleźć nabór powiązany z kategorią oferowanych przez siebie artykułów i zamieścić ich szczegółowy opis, wypełniając szablon karty produktu. Zamawiający będzie mógł wyszukać i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Do dyspozycji użytkowników oddana jest pomoc techniczna.

Urząd Zamówień Publicznych zachęcał już do korzystania z platformy eKatalogi i zgłaszania uwag. Urząd zorganizował też spotkanie dla przedsiębiorców, które ma się odbyć 15 września o godzinie 11:00 (szczegóły na stronie UZP). Spotkanie ma być pierwszym z serii podobnych przedsięwzięć. Mogą się odbywać kolejne, w zależności od stopnia zainteresowania potencjalnych użytkowników Platformy eKatalogi.   


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy