Chcemy elektronicznych faktur

16-10-2008, 06:56

Elektroniczne faktury coraz bliżej. Usługa działa już w Inteligo, niedługo wprowadzi ją PKO BP. Z badań TNS OBOP wynika, że banki, które pierwsze wprowadzą nową możliwość regulowania płatności, mogą bardzo na tym skorzystać.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


40 proc. posiadaczy kont bankowych chciałoby w ramach bankowości elektronicznej otrzymywać faktury elektroniczne i gotowe formularze do przelewów, w przypadku użytkowników kont internetowych odsetek ten wzrasta już do 65 proc. - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) prowadzi obecnie rozmowy z bankami i wystawcami faktur za usługi masowe (prąd, gaz, telefon itp.), by umożliwić klientom banków nowe możliwości opłacania rachunków przez internet.

Trudno do nowej usługi będzie przekonać osoby starsze, z wykształceniem zawodowym, a także emerytów i rencistów - oni w głównej mierze dokonują płatności za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Może być to strzał w dziesiątkę, gdyż już teraz 18 proc. dorosłych Polaków dokonuje płatności on-line, w przypadku posiadaczy e-kont jest to aż 60 proc. Potencjał w postaci liczby klientów jest więc duży. Wprowadzenie możliwości opłacania faktur w sposób proponowany przez KIR może doprowadzić także do zaostrzenia walki o klientów - 40 proc. Polaków przyznało w badaniach, że byłoby skłonnych zmienić bank na taki, który oferowałby nowe możliwości regulowania należności.

Krajowa Izba Rozliczeniowa proponuje, by klient - po podpisaniu umowy z wystawcą faktury - otrzymywał ją jedynie w formie elektronicznej poprzez e-bank. Sam bank przygotowywałby polecenie przelewu, termin jego realizacji byłby jednak dalej zależny od nas samych. KIR przekonuje, że klientom da to lepsze możliwości kontrolowania rachunków, zniknie też problem Poczty Polskiej, która spóźnia się z przesyłkami lub w ogóle ich nie dostarcza.

Z nowego systemu - EBPP (Elektroniczna Prezentacja i Płatność Rachunków) korzystać mogą klienci Inteligo, Zakładu Energetycznego Warszawa-Teren S.A. oraz telewizji n. Niedługo możliwość taką mają zyskać klienci największego polskiego banku - PKO BP.


Następny artykuł » zamknij

Czatowanie na dotacje


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.