CETA: opór przeciwko następcy ACTA montuje się w Kanadzie

27-07-2012, 13:58

Porozumienie CETA wzbudza w UE obawy jako "następca ACTA", ale tym razem to Kanadyjczycy budzą się prędzej. Do kampanii przeciwko porozumieniu przystąpiły władze lokalne, bojąc się niekorzystnych zmian w zasadach dotyczących zamówień publicznych.

Dziennik Internautów wspominał o CETA w kilku tekstach. To międzynarodowe porozumienie bardzo przypominające ACTA jest obecnie przedmiotem negocjacji pomiędzy Unią Europejska a Kanadą. Rzecznik Komisji Europejskiej twierdzi, że usunięto z niego kontrowersyjne zapisy dotyczące internetu, ale tak naprawdę nie można mu ufać. Prowadzone od 2009 negocjacje CETA są tajne.

Czytaj: CETA to nowa ACTA, a może nie całkiem nowa?

W Europie o CETA tylko się mówi, ale jest to zasługa Kanadyjczyka, profesora Michaela Geista, który ujawnił na swoim blogu dokumenty z wycieku. Ponadto w Kanadzie da się zaobserwować pierwsze działania obywateli przeciwnych CETA.

Przeciwna porozumieniu jest m.in. The Council of Canadians - organizacja obywatelska zaangażowana w ochronę niezależności Kanady, uczciwego handlu, czystej wody... ogólnie rzecz biorąc wszystkiego, co jest ważne dla Kanadyjczyków. W jej kampanię przeciwko CETA zaangażowało się 30 jednostek władz lokalnych, które w sumie reprezentują 5,5 mln ludzi.

Obawy The Council of Canadians nie mają wiele wspólnego z takimi kwestiami, jak innowacyjność czy wolność internetu. Organizacja obawia się, że zapisy CETA uniemożliwią takie korzystanie z zamówień publicznych, aby preferencyjnie traktować firmy korzystające z kanadyjskich dóbr, usług i siły roboczej. Kanadyjczycy obawiają się też, że CETA utrudni korzystanie z zamówień publicznych w celu stymulowania wykorzystania technologii przyjaznych środowisku.

Kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Międzynarodowego przygotowało już sobie odpowiedzi na te zarzuty w formie informacji o mitach dotyczących CETA. Kojarzy się Wam to z czymś? O tak! Gdy w Europie wybuchła burza związana z ACTA, Komisja Europejska też walczyła z mitami o ACTA.

grafika

Sonda
CETA powstaje w tajemnicy bo...
  • to standard w rozmowach międzynarodowych
  • to wielki przekręt
wyniki  komentarze

Brutalna prawda jest taka, że publikowanie tekstów o "mitach" jest równie wartościowe, jak zawieszanie instrukcji obsługi w toaletach. Ktoś stworzył bardzo poważnie wyglądający dokument, który mimo wszystko ma słaby związek z rzeczywistością.

Przypadek ACTA pokazał, że zbyt tajne negocjacje nie służą budowaniu zaufania społecznego. Jeśli teraz władze UE lub Kanady chcą przekonać swoich obywateli do CETA, niech odtajnią negocjacje i pokażą wszystkie dokumenty. Dopóki to się nie stanie, ludzie będą mieli obawy i to całkiem uzasadnione, bo po co ukrywać przed ludźmi porozumienie, które ma wyłącznie dobre strony? 

Czytaj: Manifest Cyfrowy i Liga Obrony, czyli internet płynnie zmienia politykę


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930